Forum IPSC i innych rodzajów strzelań
Strzeleckie forum dyskusyjne

Prawo i Broń - Wymogi stawiane strzelnicom

striker994 - 22-10-2014, 08:39
Temat postu: Wymogi stawiane strzelnicom
Witam serdecznie,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć iż w temacie strzelectwa jestem zielony ( na razie ! ;-) ).

Jakiś czas już szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, jednakże nie mogę jej odnaleźć.

1. Mianowicie szukam jakichś aktów prawnych, specyfikacji technicznych, które regulują jak powinna wyglądać strzelnica - nie umiem dobrać odpowiedniego słowa, posłuże się tym, które pierwsze przychodzi do głowy - "Wymogi budowlane".

2. Wymogi co do usytuowania strzelnicy - może to być strzelnica ( grunt prywatny) ale zewsząd otoczona lasem i w okolicy osiedla ? ( jakieś 2 km )

3. Czy wymagane są jakieś zabezpieczenia przed wtargnięciem osób trzecich na strzelnicę ( ogrodzenie ) ? Gdy przeglądam fotki i filmy z np. zawodów IPSC, to nie są one obwarowane murami, pytam dla formalności. Oczywiście pytam tylko o strzelnicę w rozumieniu miejsca do strzelania, nie obiektu na broń itd.

4. Czy strzelnica musi posiadać jakąś licencję\certyfikat\ akt dopuszczenia do strzelań aby strzelanie na niej było legalne ?

Pytam, dlatego, że w Gnieźnie temat strzelania ostrego odszedł wraz z komuną. Komuna zostawiła po sobie całkiem sporą dawną strzelnicę wojskową. Wygląda ona tak, że jest to zagłębienie w terenie ( pokaźnych rozmiarów) zewsząd otoczone wysokimi wałami ziemnymi. Na końcu ( na przeciw miejsca gdzie były cele ) są pozostałości ekranów betonowych.

Dziękuję za odpowiedzi,
Pozdrawiam serdecznie ! ;-)

9x19 - 23-10-2014, 09:12

Sprawy dotyczące strzelnic regulują tylko przepisy dotyczące broni i amunicji, a mianowicie:
1) Art. 45 – 49 ustawy z dnia 21 maja 1999r. o broni i amunicji (tekst jednolity z 2012r. Dz.U. poz. 576),
2) Rozporządzenie Ministra Środowiska z 4.04.2000r. w sprawie wymagań wq zakresie ochrony środowiska dotyczących budowy i użytkowania strzelnic (Dz.U. nr 27 , poz. 341),
3) Rozporządzenie MSWiA z 15.0ż3.2000r. w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic (Dz.U. z 2000r. nr 18, poz. 234, i nr 51, poz. 618 oraz Dz.U. z 2002r. Nr 23, poz. 238).

W przepisach prawa budowlanego nie ma nic specyficznego dotyczącego strzelnic cywilnych. Poza ogólnymi zasadami prawa budowlanego.

Ad. Pytanie 2 - Usytuowanie strzelnicy – rozporządzenie nr 2 mówi, gdzie nie lokalizuje się strzelnic.
Ad. Pytanie 3 – nic poza zdrowym rozsądkiem.
Ad. Pytanie 4 – nic takiego nie ma. Strzelnica musi mieć zatwierdzony regulamin przez właściwego miejscowo wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Gdy wybuduje się na niej obiekty budowlane, to muszą mieć dopuszczenie do użytkowania na zasadach prawa budowlanego. Gdy wykorzystuje się już istniejącą starą strzelnicę i nie buduje na niej nic, to nadzór budowlany nie wypowiada się na jej temat. Tak samo, gdy na strzelnicę wykorzystuje się naturalne zagłębienie terenu, albo wyrobisko po żwirowni.

striker994 - 23-10-2014, 21:20

Dobrze, pytanie jest następujące w takiej sytuacji - właścicielem terenu strzelnicy jest osoba fizyczna, która jednocześnie nie interesuje się strzelectwem ale jest w stanie udostępnić ten teren osobom zainteresowanym, załóżmy, że zarówno w celach rekreacyjnych (amatorzy, którzy po prostu przyjdą postrzelać ) ale i zarobkowych ( instruktor, który prowadziłby tam zajęcia).

Kto w takiej sytuacji ustanawia regulamin ? W obu przypadkach właściciel czy może podmiot/osoba, która legalnie otrzymała zezwolenie od właściciela ?

9x19 - 24-10-2014, 09:05

Osoba, która legalnie włada na dany moment terenem i organizuje strzelnicę. Czyli podmiot mający umowę z właścicielem na władanie tym terenem.
striker994 - 25-10-2014, 14:06

1. Czyli np. osoba fizyczna posiadająca broń kolekcjonerską ? Wtedy ona ( po podpisaniu odpowiedniego porozumienia z właścicielem o użyczeniu gruntu ) ustanawia regulamin strzelnicy oraz prowadzi ewidencję osób korzystających ze strzelnicy ? Trochę śmieszne byłoby to, że każde swoje przybycie na strzelnicę musiałby odnotowywać w ewidencji.

2. Czy właściciel musi gdzieś zgłaszać fakt owego porozumienia ?

3. Czy chęć strzelania na strzelnicy należy zgłaszać np. Policji w związku z jakimś tam sąsiedztwem osiedli ?

4. Trochę z innej beczki ale wykorzystam fakt, iż prowadzę ten temat :

- Czy posiadając broń w celach kolekcjonerskich centralnego zapłonu, mogę brać udział w zawodach IPSC jako zawodnik ?

9x19 - 25-10-2014, 19:40

Ad. 1
Tak. Rejestr pobytu na strzelnicy jest wypełniany zawsze. To wymóg prawa.

Ad. 2
A komu na przykład? I po co?

Ad. 3
Nie.

Ad. 4
Tak, nie ma żadnych przeszkód prawnych. Organizator zawodów może tylko wymagać licencji zawodniczej.

striker994 - 25-10-2014, 20:39

9x19 napisał/a:

Ad. 2
A komu na przykład? I po co?


Na przykład prezydentowi miasta przy zatwierdzaniu regulaminu strzelnicy.

P.S : Dzięki wielkie za odpowiedzi !

9x19 - 26-10-2014, 08:14

To robisz składając wniosek o zatwierdzenie regulaminu strzelnicy. Żaden urzędnik nie rozpatrzy takiego wniosku bez wykazania przez Ciebie, że masz prawo dysponować gruntem, na którym jest strzelnica.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group