Region IPSC Polska Forum IPSC i innych rodzajów strzelań
Strzeleckie forum dyskusyjne

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Co uzasadnia wydanie pozwolenia na broń?
Autor Wiadomość
9x19 
Junior Admin

Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 30-01-2008, 10:32   Co uzasadnia wydanie pozwolenia na broń?

W dniu 16.10.2007r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał bardzo ciekawe orzeczenie VI SA/Wa 1570/07
dotyczące pozwolenia na broń palną sportową, w którym rozprawił się z dotychczasową argumentacją policyjną, że takowe pozwolenie należy się tylko wybitnym sportowcom i instruktorom strzelectwa sportowego.

Cytuję najważniejsze fragmenty:

Wydanie pozwolenia na broń nie jest decyzją uznaniową, jak stwierdził to organ Policji. Przeciwnie, jeżeli zajdą okoliczności wymienione w przepisie art. 10 ust. 1 ustawy o broni i amunicji, organ administracji ma obowiązek wydania wnioskowanego pozwolenia.
(….)

Okolicznościami uzasadniającymi, w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o broni i amunicji, wydanie pozwolenia na broń (w tym także na broń sportową) jest czynne uprawianie sportu strzeleckiego, wyrażające się między innymi w udziale w dostępnych zawodach sportowych. Jest natomiast poza sporem, że osiąganie coraz lepszych wyników w tym sporcie jest uzależnione od technicznych właściwości dostępnej broni. (…..)

Wskazywanie przez organ administracji, jako na kwantyfikatory dające podstawę do udzielenia pozwolenia na broń sportową, wynikające z art. 10 ust. 1 ustawy o broni i amunicji - uzyskiwanie wybitnych, ponadprzeciętnych wyników sportowych, lub wykonywanie uprawnień instruktora strzelectwa sportowego - nie znajdują uzasadnienia w wymienionym przepisie, jako warunki i kryteria pozaustawowe. Oparcie zatem rozstrzygnięcia na powołanych kryteriach stanowiło naruszenie art. 10 ust. 1 wymienionej ustawy. Jak stwierdził bowiem NSA w powołanym wyżej wyroku z dnia 26 lipca 2007 r., które to stanowisko Sąd orzekający w sprawie podziela, prawo do posiadania indywidualnej broni sportowej nie jest nagrodą za wybitne osiągnięcia sportowe. Natomiast, przyznanie prawa do posiadania broni indywidualnej może właśnie służyć podniesieniu kwalifikacji sportowych.
(…..)
 
 
Dodo 

Dołączył: 26 Kwi 2008
Wysłany: 26-04-2008, 12:05   

I jest w końcu jedna jaskółka, która oczywiście wiony nie czyni ...
Wg moich aktualnych informacji po tym wyroku sprawa wróciła do WPA i powtórne postępowanie ma dobre rokowania. :lol:
Nie piszę więcej, żeby nie zapeszyć.
Po oficjalnym zakończeniu o wynikach oczywiście poinformuję.
Pozdrawiam
 
 
Dodo 

Dołączył: 26 Kwi 2008
Wysłany: 06-05-2008, 22:02   

OK, sprawa zakończona i promeski wydane. :lol:
Zeszło kilkanaście miesięcy od pierwszego podania (poświęconego czasu i kosztów nie wspominam), ale zakończyło się sukcesem.
Wydaje się, że cytaty z przytoczonego uzasadnienia wyroku WSA są jak najbardziej do wykorzystania w odwołaniach od negatywnych decyzji.
 
 
Nemrod 


Dołączył: 23 Kwi 2008
Skąd: o. NDM
Wysłany: 07-10-2008, 12:33   

Witam,
Mam ta wątpliwą przyjemność uzerac się z WPA w sprawie pozwolenia na broń sportową i po raz kolejny otrzymłem decyzję o wydłużeniu terminu.
Dokumenty złożyłem 24 lipiec 2008r. Teoretycznie WPA ma 30 dni. W praktyce dali termin 2 miesięczny ponieważ sprawa jest: "...szczególnie skompliowana..." :shock:
Wczoraj otrzymałem decyzję o .... wydłuzeniu terminu do 24.10.2008r. ponieważ "...nie zebrano materiału..."

ile to mogą ciągnąć?

To jakaś paranoja, mają 30 dni a okazuje się że będa to przeciągać misiącami?

Dodam tylko że "sprawę" mojego pozwolenia na broń sportową prowadzi "wydział/dział" prowadzący sprawy pozwoleń na broń myśliwską (mam poz. na broń myśliwską).
Niewidzę tu sensu, ale co tam... :D :D :roll:
 
 
 
MikeW 
IPSC Poland

Dołączył: 23 Lip 2008
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-10-2008, 13:38   

u mnie to trwało około pół roku, zanim wypluli pierwszą decyzję
 
 
Nemrod 


Dołączył: 23 Kwi 2008
Skąd: o. NDM
Wysłany: 07-10-2008, 14:01   

Cytat:
u mnie to trwało około pół roku, zanim wypluli pierwszą decyzję

Pół roku??
Niepojęte... jak starałem się o myśliwską to 8 promes dostałem w ciągu 30 dni a tu...
 
 
 
9x19 
Junior Admin

Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 07-10-2008, 18:14   

Nemrod napisał/a:
... Niepojęte... jak starałem się o myśliwską to 8 promes dostałem w ciągu 30 dni a tu...

Nie porównuj pozwoleń na broń myśliwską i sportową. W praktyce policyjnej pozwolenie na broń myśliwską odstaje się niejako z urzędu, natomiast na sportową to trzeba się nagimnastykować. Widać policjanci lubują się w odmawianiu wydawania pozwoleń na broń palną sportową.


Nemrod napisał/a:
... Mam ta wątpliwą przyjemność uzerac się z WPA w sprawie pozwolenia na broń sportową i po raz kolejny otrzymłem decyzję o wydłużeniu terminu.
Dokumenty złożyłem 24 lipiec 2008r. Teoretycznie WPA ma 30 dni. W praktyce dali termin 2 miesięczny ponieważ sprawa jest: "...szczególnie skompliowana..." :shock:
Wczoraj otrzymałem decyzję o .... wydłuzeniu terminu do 24.10.2008r. ponieważ "...nie zebrano materiału..." ile to mogą ciągnąć?


Zgodnie z przepisami sprawa winna być załatwiona niezwłocznie, a jeżeli wymaga to postępowania wyjaśniającego wciągu miesiąca. W sprawach szczególnie skomplikowanych nie później niż w ciągu dwóch miesięcy. Jeżeli organ nie załatwi sprawy w tym czasie, wówczas winien zawiadomić o tym stronę, podając przyczynę zwłoki i wyznaczając nowy termin.

W takim przypadku stornie postępowania przysługuje zażalenie do organu wyższego stopnia. W Twoim przypadku do Komendanta Głównego Policji.

Do czasokresu prowadzenia sprawy nie wlicza się opóźnień powstałych z winy strony. Oraz z przyczyn niezależnych od organu.
 
 
MikeW 
IPSC Poland

Dołączył: 23 Lip 2008
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-10-2008, 06:38   

Osobiście unikałbym zażalenia na bezczynność organu, gdyż niepotrzebnie wydłuży to tylko postępowanie; organ pierwszej instancji przesyła akta do organu drugiej instancji, co oznacza, że przestaje nad wnioskiem pracować, a organ drugiej instancji rozpatrując zażalenie, o ile będzie uzasadnione, wyznaczy nowy termin i zarządzi wyjaśnienie przyczyn opóźnienia (a przy sprzyjających wiatrach, "ukaranie winnych"). Można oczywiście ten manewr wykorzystać, gdy chce się zyskać na czasie celem zebrania dodatkowego materiału, np. ukończenia szkolenia instruktorskiego, które rozpoczęło się w trakcie trwania postępowania i przedłożenia "papieru" z tego szkolenia.
 
 
9x19 
Junior Admin

Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 09-10-2008, 07:22   

MikeW napisał/a:
.... Można oczywiście ten manewr wykorzystać, gdy chce się zyskać na czasie celem zebrania dodatkowego materiału, np. ukończenia szkolenia instruktorskiego, które rozpoczęło się w trakcie trwania postępowania i przedłożenia "papieru" z tego szkolenia.

Gdy się chce skorzystać na czasie, to najprościej wnieść o zawieszenie postępowania. Organ może to zrobić na nasz wniosek, gdy nie zagraża to interesowi społecznemu. A na pewno nie będzie zagrażało, gdy jako powód podamy chęć zakończenia kursu. W przypadku zawieszenia zachowują ważność badania lekarskie i psychologiczne!!!!

Po zawieszeniu mamy czas - trzy lata. Przed ich upływem należy zwrócić się o podjęcie postępowania, gdyż w przeciwnym wypadku podanie nasze zostanie uznane za wycofane.

PS. Faktem jest, że szuflada otwiera się z tej strony biurka, z której siedzi urzędnik WPA. :cry:
 
 
MikeW 
IPSC Poland

Dołączył: 23 Lip 2008
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-10-2008, 07:30   

a i pewnie że można wnieść o zawieszenie, tylko jak chcesz "zaakcentować wyraźnie" naruszenie przepisów postępowania (o czym można też wspomnieć po prostu przy odwołaniu) to raczej (zależy oczywiscie od przypadku) skłaniałbym się ku zażaleniu na bezczynność
 
 
katigroszek 
IPSC Poland


Dołączył: 02 Lip 2008
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 09-01-2009, 15:13   

No i jak tam, Nemrod? Dali?

Bo mnie dali po 33 dniach od złożenia wniosku (w międzyczasie dostałem postanowienie o przedłużeniu, ale w dniu w którym je odebrałem na poczcie zawiadomiomo mnie, że jest pozytywnie i mogę sobie przyjść po promesy).
 
 
Nemrod 


Dołączył: 23 Kwi 2008
Skąd: o. NDM
Wysłany: 10-01-2009, 12:48   

ależ oczywiście..... ze nie dali...
 
 
 
9x19 
Junior Admin

Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 10-01-2009, 13:09   

A odwołanie napisałeś?
 
 
Nemrod 


Dołączył: 23 Kwi 2008
Skąd: o. NDM
Wysłany: 10-01-2009, 13:30   

Prezes napisał/a:
A odwołanie napisałeś?

Będę pisał.
Nie mam specjalnie pomysłu co tam nowego napisać.
 
 
 
9x19 
Junior Admin

Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 10-01-2009, 13:57   

Podeślij podanie, które pisałeś i decyzję na adres:
ksgarda@onet.eu
może uda się coś sensowenego podpowiedzieć.

A kiedy odebrałeś decyzję?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 13