Region IPSC Polska Forum IPSC i innych rodzajów strzelań
Strzeleckie forum dyskusyjne

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Z pamiętnika początkującego strzelca sportowego
Autor Wiadomość
Rob de Guardio 


Dołączył: 21 Sty 2008
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 12-02-2009, 21:06   

Dla jednostek do ochrony osobistej -nie da rady...
I Szanowna Malżonka i Ty musicie mieć oddzielne/w sensie dostępu/ szafy czy sejfy.
A na sportową możecie mieć wspólne.
Niezle jaja - nie?
 
 
 
katigroszek 
IPSC Poland


Dołączył: 02 Lip 2008
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 12-02-2009, 21:25   

Serio? Muszę poczytać przepisy, ale to by była horrendalnie i karygodnie idiotyczna regulacja! No po prostu mowę mi odjęło!
 
 
Stirlitz 

Dołączył: 09 Gru 2008
Wysłany: 12-02-2009, 22:20   

Mnie to też wydaje się dziwne, ale może to jest jakaś nadinterpretacja ?
Swoją drogą jest przecież dużo idiotycznych przepisów.
_________________
Wojtek
 
 
katigroszek 
IPSC Poland


Dołączył: 02 Lip 2008
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 12-02-2009, 22:46   

Stirlitz napisał/a:
[...] jest przecież dużo idiotycznych przepisów.
Większość! :one:
 
 
Cerber 
Administrator


Dołączył: 19 Sty 2008
Skąd: Kielce
Wysłany: 12-02-2009, 23:07   

Użyczanie broni pomiędzy sportowcami i myśliwymi to rozumiem.
Ale do ochrony osobistej? nonsens :roll:
_________________

 
 
 
katigroszek 
IPSC Poland


Dołączył: 02 Lip 2008
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 12-02-2009, 23:31   

Cerber napisał/a:
Użyczanie broni pomiędzy sportowcami i myśliwymi to rozumiem.
Ale do ochrony osobistej? nonsens :roll:
A czemu tak uważasz? Popatrz na sytuację moją i mojej połowicy (zakładamy że zagrożenie jest) - przyjmując, że chcemy mieć pistolet pełnowymiarowy na pas + jakiś kieszonkowy to dlaczego niby mamy kupować 4 sztuki? Jak np uważamy, że dla ochrony zrowia i życia wystarczy, że jak jesteśmy razem to jedno z nas jest uzbrojone. A jak wychodzimy osobno to w zależności od stroju bierzemy to co pasuje - np w zimie kieszonkowca do palta, a w cieplejsze dni "służbowy" pod marynarkę/żakiet/kamizelkę?

System prawny państwa prawa zakłada tzw. racjonalnego ustawodawcę - stanowione przepisy służą jakiemuś celowi (w czysto teoretycznym założeniu). Stąd potem można dokonywać celowościowej wykładni przepisu - można wziąć za punkt odniesienia cel jakiemu dany akt prawny ma służyć i interpretować jego posczególne przepisy mając na względzie zamierzenie ustawodawcy.

Jakiemu niby celowi w takim wypadku jakiego przykład podałem wyżej służy ograniczenie użyczania broni pomiędzy osobami mającymi pozwolenie na broń do ochrony osobistej?

Ale powiedzmy, że powyższy przykład jest wydumany i zdarza się niezwykle rzadko - OK. A jak Ty masz 2 szt broni do ochrony a ja jedną i mi się moja zepsuje na wspólnym treningu na strzelnicy? Zagrożenie trwa, a ja zostaję bezbronny - uwżasz, że jakieś dobro wyższego rzędu zostałoby zagrożone gdybyś mi mógł użyczyć swojej broni do czasu naprawienia mojej? I że to, że ja w takim wypadku mógłbym tego mocno chcieć to nonsens jest? :-?
 
 
Protech 

Dołączył: 21 Sty 2008
Skąd: Poznań
Wysłany: 13-02-2009, 08:39   

Może to wszystko i prawda ale,
1/ ustawa nie przewiduje sytuacji użyczania broni do ochrony osobistej - no .... raczej ze względu na jej charakter :idea: - ochrona osobista
2/ jeszcze nie słyszałem o takim przypadku, żeby ktoś dostał pozwolenie na 2 jednostki do ochrony osobistej ( co nie oznacza że jest to niemożliwe) ale coś jest na rzeczy ze nie dają. :idea:
 
 
 
Rob de Guardio 


Dołączył: 21 Sty 2008
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 13-02-2009, 08:46   

Można dostać i na 3 jednostki :mrgreen:
To również kwestia wyjaśnienia takiej potrzeby na przesłuchaniu w WPA.

Rob.
 
 
 
katigroszek 
IPSC Poland


Dołączył: 02 Lip 2008
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 13-02-2009, 08:47   

Protech napisał/a:
Może to wszystko i prawda ale,
1/ [...] ze względu na jej charakter :idea: - ochrona osobista
No... Więc użyczenie komuś mojej broni do ochrony osobistej żeby chronił mnie jest sprzeczne z charakterem - bo już nie jest to ochrona osobista (nie chronię sam siebie tylko on chroni mnie). Ale użyczenie komuś żeby chronił sam siebie jest jak najbardziej z celem regulacji zgodne - użyczam broni do ochrony osobistej, żeby jej ktoś kto ma pozwolenie w tym samym celu używał do ochrony osobistej. Zdumiewające, że to nie jest dopuszczone przez ustawę.

Protech napisał/a:
2/ jeszcze nie słyszałem o takim przypadku, żeby ktoś dostał pozwolenie na 2 jednostki do ochrony osobistej ( co nie oznacza że jest to niemożliwe) ale coś jest na rzeczy ze nie dają. :idea:


Zobacz co napisał Marek Łomianki tutaj:

http://ipsc-poland.org/fo...php?p=7092#7092

Może nie pisze prawdy, ale może pisze - bo niby czemu nie?
 
 
Protech 

Dołączył: 21 Sty 2008
Skąd: Poznań
Wysłany: 13-02-2009, 10:05   

Cytat:
Ale użyczenie komuś żeby chronił sam siebie jest jak najbardziej z celem regulacji zgodne - użyczam broni do ochrony osobistej, żeby jej ktoś kto ma pozwolenie w tym samym celu używał do ochrony osobistej.

niby tak ale takiej sytuacji ustawa nie przewiduje, można by tak - co nie jest zabronione..., ale jest określone komu i co użyczać wolno, i tu jedynie myśliwi i sportowcy. :->
 
 
 
markiel 

Dołączył: 22 Cze 2013
Skąd: Kielce
Wysłany: 24-06-2013, 12:11   Witam Szanownych Forumowiczów!

Podłączam się pod wątek, bo też jestem początkującym strzelcem. Co ja mówię :shock: . Zamierzam zostać początkującym strzelcem :mrgreen: . Z lektury Forum wywnioskowałem, że najlepszą drogą (a zarazem - usłaną najmniejszą ilością cierni) jest AZS PŚ czyli niedzielne poranki w Mechaniku: zapis, nauka, ćwiczenia etc.... Ale jeśli dobrze zrozumiałem, to niecom się spóźnił z tymi zachciankami, albo - jak kto woli - niecom pospieszył :-? . Tak czy siak mam sobie (i ludziom) dać luz na okres wakacji, bo wszystko pozamykane na głucho. Moje pytanie jest proste: dobrze wywnioskowałem? Jeśli mogę się teraz w coś uzbroić, to tylko w cierpliwość :?: Wdzięczny będę za odpowiedź i upewnienie mnie w stanie faktycznym :one:
 
 
katigroszek 
IPSC Poland


Dołączył: 02 Lip 2008
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 24-06-2013, 21:32   

Najprostsza droga obecnie to chyba pozwolenie do celów kolekcjonerskich - trzeba być członkiem stowarzyszenia co ma odpowiednio sformułowany statut i się spotykać w celach wymiany wrażeń :-)

Jak chcesz sportowo to przyjdź na strzelnicę w Mechaniku (w niedzielę 9:00 - 12:00 poza okresem wakacyjnym) i porozmawiaj z Janem Sajnokiem - jak nie znasz nikogo z klubu i nikt z klubu Ciebie nie zna to rozmowa może być trudna. :-P Ale spróbuj, bo zabawa jest przednia.
 
 
markiel 

Dołączył: 22 Cze 2013
Skąd: Kielce
Wysłany: 25-06-2013, 04:55   

Dzięki za upewnienie. Jak tak się zastanawiam to wychodzi na to, mam podwójne szczęście :mrgreen: Po pierwsze chyba mam kogoś znajomego w tym gronie, a po drugie mam dwa miesiące na porządne zastanowienie się, czy na pewno chcę "iść tą drogą" :-P (grunt, to w każdej sytuacji szukać pozytywów ;-) )
 
 
katigroszek 
IPSC Poland


Dołączył: 02 Lip 2008
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 25-06-2013, 08:33   

Porządne zastanowienie szczerze doradzam - głupio przejść całą drogę a potem się zmagać ze sobą czy to wszystko co się z takim trudem zgromadziło posprzedawać... No i strata finansowa też najczęściej jest znaczna.

Teraz za tydzień zajęcia na Mechaniku chyba jeszcze będą to możesz pójść pogadać a potem przez wakacje o tym rozmyślać.
 
 
markiel 

Dołączył: 22 Cze 2013
Skąd: Kielce
Wysłany: 25-06-2013, 13:24   

Hmmm, w tę niedzielę chyba jednak nic z tego, bo mój "katalizator" chyba jest nieobecny, a nie chciałbym wykonać falstartu i zacząć od nie przygotowanego gruntu :roll: .
A zastanawiać się będę dwuetapowo: przez wakacje mam czas aby zdecydować się na pierwszy krok, a potem , zanim nabędę umiejętności i zdobędę te wszystkie patenty, licencje czy inne koncesje to trochę wody w Silnicy upłynie i jeszcze zdążę się upewnić ;-) . Oczywiście cały czas liczę na życzliwość, fachowość i doświadczenie Kolegów Forumowiczów w podjęciu tak ważnej decyzji :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13