Region IPSC Polska Forum IPSC i innych rodzajów strzelań
Strzeleckie forum dyskusyjne

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Siatki celownicze
Autor Wiadomość
Arturro 
IPSC Poland


Dołączył: 04 Lip 2008
Wysłany: 10-05-2010, 15:20   Siatki celownicze

Jakie są Wasze opinie na temat siatek w pierwszym i drugim planie?
Które rozwiązanie jest korzystniejsze do strzelań typu Longshot ?

(przypominam, że nie ma głupich pytań tylko...)
 
 
Rob de Guardio 


Dołączył: 21 Sty 2008
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 10-05-2010, 16:40   

Nie wiem ,nie wiem Arturro
Przynajmniej mnie lepiej się strzela,gdy przy zmianie powiększenia cel rośnie a siateczka pozostaje taka sama.
:lol:
Zresztą jestem zwolennikiem stałych powiększeń.Oczywiście tych powyżej 30X.

Rob.
_________________
It takes love over gold
and mind over matter...
 
 
 
Protech 

Dołączył: 21 Sty 2008
Skąd: Poznań
Wysłany: 11-05-2010, 14:21   

A ja tam wolę jak mi się siatka razem z powiększeniem zmienia. Szczególnie w sytuacji Mil-Dota jest to wygodne. Zawsze, bez względu na powiększenie masz między kropkami na siatce taką samą odległość kątową.
Co do powiększeń powyżej 30x to chyba za stary jestem... ;-)
Ale już przy powiększeniu 24x jak palec na spuście położę to amplitudą "podskoków" siatki z duuuużą dozą dokładności mogę własny puls wyliczyć... :-P

Tak czy siak Arturro - moje skromne zdanie- lunetka z Mil-dotem, do tego bębny na lunecie też w mil'ach czyli 1 klik 1 cm na 100m a nie jakieś tam 0,7 cm ....( coby poprawek odkładanych na siatce z Milsów na MOA nie przeliczać i na odwrót )- powiększenie użytkowe 16-20X max. :roll:

Plus jakiś drobny gadget w postaci kalkulatora balistycznego, i wiatromierza... :idea:
Ostatnio zmieniony przez Protech 11-05-2010, 14:50, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
 
Arturro 
IPSC Poland


Dołączył: 04 Lip 2008
Wysłany: 11-05-2010, 21:52   

Bardzo dziękuję za komentarze. Na razie jest 1:1
 
 
Adam 

Dołączył: 05 Gru 2008
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: 12-05-2010, 14:06   

Odpowiem Ci w tym temacie.

Do polowań wolę mieć siatkę w drugim planie. Przy większych powiększeniach siatka nie zasłania mi za wiele celu.

W strzelaniach tarczowych/taktycznych wszystko jest zależne od siatki celowniczej. Tak jak napisał Protech, np. w siatce Mil-dot lepiej mieć krzyż w pierwszym planie. Ale np. przy lunecie do bench-rest'u i krzyżu powiedzmy CH-1 NightForce'a bym wybrał krzyż w drugim planie.


Wszystko zależy od lunety(w tym i siatki celowniczej) oraz od przeznaczenia broni na której będzie zamontowana.
Zarówno krzyż w pierwszym jak i w drugim planie ma swoje wady i zalety. Trzeba samemu wybrać co bardziej komuś odpowiada.
 
 
 
michalop 


Dołączył: 20 Sty 2008
Skąd: Sosnowiec / Münster
Wysłany: 12-05-2010, 14:52   

Zależy też trochę od techniki strzelania. Np.czy poprawkę na wiatr wprowadzasz na bębnach czy na krzyżu.

Ja np. preferuję supercienkie siatki w drugim planie. + powiększenia powyżej 30.

piotrek
_________________
www.benchrest.pl
 
 
katigroszek 
IPSC Poland


Dołączył: 02 Lip 2008
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 13-05-2010, 20:44   

Ja się przyłączam do Protecha - krzyż w pierwszym planie. Inaczej krzyż ze znakami dalmierczymi (różne mil-doty, MP8, P4 i inne takie) dużo traci ze swej użyteczności.

Schmidt&Bender wprowadził w linii PM II nowe fajne siatki Horus Vision pozwalające brać poprawkę na siatce i na opad i na wiatr jednocześnie - ale cena celownika zwala z nóg, no i nie wszyscy lubią takie "choinki".

Celownik z siatką wyskalowaną w miliradianach, a pokrętłami w minutkach to dla mnie jakieś cholerne nieporozumienie jest... Jak się przystrzela a potem nie rusza, to może być, ale w celowniku do zastosowań "taktycznych" ;-) taka rzecz nie uchodzi.
Zresztą to się fajnie mówi - klik 1/8 minuty to jest 3,5mm / 100m. A ile to jest na 583m? A przy miliradianach/centymetrach - prosta sprawa :one:

Co do powiększenia, to dla mnie 12x to już dużo, a 16-18x to już maks. Ale ja potrzebuję broni do strzelania w różnych postawach, a nie tylko bench rest. Strzelanie stojąc z powiększeniem rzędu 10x to dla mnie zbyt duże wyzwanie. Wolę 4-6x. Dlatego dla mnie optimum to 4-16x albo 3-18x z największym obiektywem jaki wlezie na mój montaż.

Arturro napisał/a:
[...] Które rozwiązanie jest korzystniejsze do strzelań typu Longshot ? [...]


Przy Long Szocie to chyba wszystko jedno, bo to strzelanie na znany dystans, więc znaki dalmiercze siatki się nie przydadzą. Jak tylko strzelec nie dojdzie do wniosku, że mu krzyż coś zasłania to może być i FFP. A nawet powinien - w razie czego jest na co zwalić winę :-P
Ostatnio zmieniony przez katigroszek 13-05-2010, 21:39, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 14