Region IPSC Polska Forum IPSC i innych rodzajów strzelań
Strzeleckie forum dyskusyjne

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
IPSC w Polsce.Klęska organizacyjna?
Autor Wiadomość
bzyla 

Dołączył: 10 Gru 2008
Wysłany: 15-08-2010, 15:53   IPSC w Polsce.Klęska organizacyjna?

Koło się zamknęło.
Długo się zastanawiałem czy wypowiedzieć się w poniższej sprawie.
Ponad piec lat temu wycofałem się z działalności w polskim IPSC. Nie jestem zaangażowany po żadnej ze stron nieustannego konfliktu. Nie zamierzam wracać do działalności i patrzę na sprawy z dystansu.
Liczę na to,że zainteresowani dojrzą w tym tekście genezę sporu toczącego środowisko i wskazówki co zrobić by zmienić sytuację na lepszą.
Nie chciałbym też wdawać się w dalszą dyskusję.
Dokąd zaszli działacze tej dyscypliny skoro po raz pierwszy w historii polskiego IPSC nie potrafili zorganizować Polish Open? Jakie to wystawia świadectwo tym „działaczom” i obrońcom „czystego IPSC” jak się czasem słyszy? Marne. Powiem nawet f a t a l n e.
Nikt z tego grona nie potrafi spojrzeć perspektywicznie, przyszłościowo , strategicznie. Nie widzą , że kurczowe trzymanie się swojej formuły w dzisiejszej sytuacji prawnej w Polsce to prosta droga do zaniku tej dyscypliny. Zaciemnianie obrazu sytuacji, spory personalne, niemerytoryczna dyskusja....Nikt nie potrafi wznieść się ponad podziały. Mało komu przychodzi do głowy ,ze można by było być zrzeszonym w organizacji sportowej uprawiającej różne formy strzelectwa.
Na dzisiaj fakty mamy takie:
Nadal skrót IPSC w szerokim środowisku strzeleckim w Polsce to raczej coś nieznanego. Nie ma żadnej pracy z młodzieżą- to nie wróży rozwoju w kontekście polityki wydawania pozwoleń na broń przez WPA. Rozproszona i skłócona garstka szczęśliwców posiadających broń i mogących strzelać to ciągle te same twarze sprzed lat dziesięciu plus grupka tych którzy weszli w środowisko. Szczątkowe formy organizacyjne, które nie są w stanie udźwignąć poważniejszego zadania i opracowań systemowych. Brak sukcesów sportowych na arenie międzynarodowej, wystarczy spojrzeć na komunikaty z zawodów.
Reasumując dzisiejsze IPSC w Polsce nie ma na koncie ani sukcesów organizacyjnych ani sportowych. Taka jest prawda Panowie.
Ciągle kłótnie, udowadnianie kto jest ważniejszy i dlaczego....ślepy zaułek z tzw. „czystym IPSC”...
Nie ma merytorycznej oceny sytuacji w jakiej znalazło się to niewielkie środowisko. Nie ma oceny stanu prawnego w Polsce i pomysłu co zrobić by to wszystko zmienić. Nieliczne głosy rozsądku są krytykowane przez wyznawców „jedynie słusznego strzelania”, którzy nie umieją albo – jak sądzę- nie chcą dostrzec, że klucz do siły i rozwoju strzelectwa /także wg reguł IPSC/ tkwi w zwarciu szeregów wszystkich strzelających.
Środowisko strzelców sportowych z boku patrząc jest postrzegane jednolicie, bez tych wszystkich różnic, które dla znających temat są oczywiste. Ci patrzący z boku już się pogubili kto z kim się kłóci i dlaczego. Nie rozumieją tych sporów będących na rękę organom odpowiedzialnym za wydawanie pozwoleń na broń.
A może są osoby i instytucje , którym właśnie chodzi o skłócanie środowiska? Po owocach Ich poznacie powiadają.....
Minęło 14 lat od pojawienia się IPSC w Polsce. I co?Ano wszystko wróciło do punktu wyjścia. Znowu mamy mało liczące się stowarzyszenie zrzeszające grupkę miłośników nietypowego strzelectwa....
Komuś musiało bardzo na tym zależeć. I osiągnął sukces.

Bohdan Żyła
 
 
CzeCze 
IPSC Poland

Dołączył: 05 Lut 2008
Skąd: Kraków
Wysłany: 19-08-2010, 09:05   

Witaj Bohdanie,
Dawno istotnie nie zabierałeś głosu i szkoda, że nie wiedziałem (dowiedziałem się po fakcie)
że wpadłeś na CO.....pogadali byśmy.
Twoją wypowiedź doceniam jako "głos obiektywny" jednak nie sposób niezauważyć, że
nie jest on wcale taki "bezstronny"....szkoda....
Nie jestem "działaczem" - raczej pasjonatem.
Nie jestem też "obrońcą czystego IPSC"- jestem zwolennikiem IPSC nie zaś "innych organizacji"...myślę ,że uznajesz moje prawo do takich wyborów.
Komu jak komu, ale Tobie nie trzeba tłumaczyć,że podstawowym "ograniczeniem" w tych klockach są dla większości ludzi pieniądze, a nie "system prawny".
Tak było dziesięć lat temu , tak też jest i teraz.
Sam należę do (jak to określasz) "grupki ludzi", którzy między innymi dzięki Tobie "weszli w środowisko". Jestem Ci za to wdzięczny. To, że owa grupka przetrwała do tej pory
jest kwestią pasji i pieniędzy jakie na naszą pasję wydaliśmy....wiesz to doskonale.
W niejednym przypadku pasja ta potrafiła "popieprzyć" wiele spraw w naszym osobistym życiu, więc trudno nam zarzucać "brak serca" do tego sportu....
Bohdanie- o jakiej "pracy z młodzieżą" mówisz? .....przecież wiesz, że to abstrakt!
Jedyna "praca z młodzieżą" to obecność Córek lub Synów naszych Kolegów i Koleżanek w tym sporcie....i innej nie spodziewaj się przez najbliższe 20 lat.....
Takie są uwarunkowania.....i tego , ani Ty, ani ja nie zmienimy...chyba, że znasz jakiegoś Tatusia, który da forsę Synkowi (gdzieś tak ok. tysiąc miesięcznie-lekko licząc) by się pociecha pobawiła, a potem się jej zmieniło i postanowiła pojeżdzić na desce....wybacz - ja takich nie znam.
Co do wyników sportowych to też nieco poszedłeś po bandzie...jesteś fachowcem więc skąd
ta "amatorska" opinia?
Też spoglądam na listy rankingowe z zawodów....nie ma nas tam w czołówce (co mnie wcale nie dziwi) ale jesteśmy (nie ja- tylko Koledzy) zdecydowanie lepiej notowani niż dziesięć lat temu....a wygrywają "zawodowcy"- czyli ludzie z teamów fabrycznych krajów

"nowej europy" i ludzie mocno sponsorowani z krajów "starej europy".
Uszanować zatem należy fakt, że gdy ktoś z Naszych amatorów plasuje się w pierwszej dziesiątcej jakichkolwielk liczących się zawodów w Europie. Ja przynajmniej doceniam ich pasję i i wolę walki.
Na horyzoncie nie widać jakoś kogokolwiek (może masz kogoś na oku) kto chciałby
wydać duuużo pieniędzy na szkolenie młodego człowieka....w niszowym sporcie i bez żadnej pomocy ze strony sponsorów i gwarancji sukcesu....znasz kogoś takiego ?

Wczoraj w TV usłyszałem ładne dane statystyczne .....mianowicie jakieś tam Bardzo Ważne Statystyki wskazują, że poziom życia w Polsce (chodzi o konsumpcję) jest obecnie na poziomie Szwecji z lat sześćdziesiątych....cóż ....fachowcy stwierdzają, że pomylili się nieco w optymiźmie co do naszego rozwoju..liczyli na to że 20 lat pchnie nas nieco do przodu, zapomnieli jednak, że świat nie stoi w miejscu i nadal mamy jakieś 40 lat do nadrobienia zakładając, że Europa przestanie się rozwijać....i nie byli to polscy eksperci :(

Całkiem po prostu- ludzie masowo nie wydadzą pieniędzy na sport strzelecki dlatego, że mają inne zobowiązania- kropka. Stać będzie na ten fun tylko "garstkę" nielicznych pasjonatów.

Wydawanie (lub raczej "nie wydawanie") pozwoleń to zupełnie inna para kaloszy i również jesteś doskonale obeznany z tematem....nie należy wiązać wkestii sporów w środowisku z polityką władz wobec obywateli.....

A co do spojrzenia perspektywicznego, przyszłościowego, strategicznego....
Bohdanie - ileż to razy mieliśmy w tym kraju jakieś plany, strategie itd. dotyczące spraw wszelakich ( rodzina, biznes, przyszłość itp)...i co? Jeszcze "wczoraj" miałem "plan", "strategię" ....."dzisiaj" dzięki "przywilejowi życia w tym najpiękniejszy z krajów" dowiedziałem się, że mogę to wszystko o DUPĘ rozbić....bo zmieniły się "niezmienialne" przepisy- czyli podatki. Wszędzie spadły z powodu kryzysu. U nas odwrotnie.
Taka widać nasza KARMA :(
Nie zgadzam się z Tobą w kwesti ,cytat:
KOMUŚ MUSIAŁO NA TYM ZALEŻEĆ.
Komu według Ciebie ?
Chyba, że koniecznie chcemy zbudować sobie kolejną teorię spiskową....
Pozdrawiam Serdecznie
CzeCze
_________________
CzeCze
 
 
JaKu 

Dołączył: 22 Sty 2008
Wysłany: 28-07-2011, 06:21   

Yarlanie
odpowiedzią na to:
"Czyli jak teraz będzie wyglądało ew. 'klepnięcie' lub nie tych przepisów? Czy przeciętny strzelec ma coś do powiedzenia w tej sprawie ? :>"
jest to:
"Dyrektor naszego Regionu otrzymał poniższą korespondencję i prosi o Wasze sugestie, opinie etc."
Widać prosił mało skutecznie.
A członkom NROI mógł kazać!
 
 
Yarlan 
IPSC Poland


Dołączył: 11 Lut 2009
Skąd: IPSC ActionAir Polska
Wysłany: 28-07-2011, 11:08   

Że tak się wtrącę, bo coś tam powiedzmy, że mam do powiedzenia w temacie tej młodzieży...

...więc to nie tak do końca czarno jest... Powiedzmy, że wystarczy odrobina chęci i cierpliwości.

Fakt faktem - pierdolnik którego tu doświadczam i którego nawet nie staram się zrozumieć (próbowałem kilka razy, ale mi przeszło) letko przeszkadza... Ale dać - da się.

Aktualnie:
Poza grupą którą prowadzę w Błoniu, działa grupa w Warce oraz w Warszawie, klaruje się ekipa z Krakowa (tu pomaga Maciek Sychała) oraz jest szansa że powstanie też coś w Gdańsku - to tak w ramach Ligi Action Air.

Poza LAA, Jacek Lipka dość prężnie działa w Bytomiu, też z silną grupą młodzieżową.

Wszystko kręci się w okół osób które chcą coś w tym temacie zrobić. Bo choćby IPSC w Polsce kwitło na różowo - bez osób które poza szlifowaniem swojej formy nie będą chciały nic w tym temacie ruszyć - nic w tym temacie się nie ruszy... to taka prosta zależność przyczynowo skutkowa...

Mamy fajne narzędzie w postaci przepisów 'pneumatycznych', rozkręciliśmy dość fajnie działającą ligę, mamy promocję w mediach, radiu, telewizji, uderzamy na różne pikniki strzeleckie, nauczyciele w szkołach bardzo przychylnie podchodzą do urozmaicania zajęć pozaszkolnych młodzieży - warunki, możliwości są - brakuje tzw. animatorów :)

Jak by co, gdyby komuś się chciało... zachęcam.
 
 
Yarlan 
IPSC Poland


Dołączył: 11 Lut 2009
Skąd: IPSC ActionAir Polska
Wysłany: 29-07-2011, 06:55   

Kurde - teraz dopiero zobaczyłem że odgrzałem trochę kotleta ;)

Generalnie gdyby ktoś chciał pomóc, ale nie czuje się na siłach 'pracować z młodzieżą' - to niech chociaż wpadnie na zawody LAA, pomoc przy piskaniu też bardzo się przyda.


Pozdro.

PS
Jaku: Tnx.
W takim razie będę pisał do RD.
 
 
DonMariano 


Dołączył: 25 Sty 2008
Skąd: EU
Wysłany: 27-12-2012, 14:52   

Cytat:
W takim razie będę pisał do RD.
Mam nadzieję, że dostałeś odpowiedź ... ;-)
Nie chcąc otwierać nowego wątku dopisuję się do już istniejącego, bo - IMO - jego tytuł jest tu najbardziej stosowny ...
Otóż przeczytałem właśnie, że Region Polska otrzymał 6 miejsc na ME 2013 w Portugalii. 6 miejsc ...
Malutka Litwa (ludność 2,5-3 miliony, w zależności od tego, kto i kogo liczy) otrzymała tych miejsc 14 ...
Czy chociaż w tej sprawie Staszek zechce nam/Wam cokolwiek wyjaśnić ?

Żeby jednak na malkontenta nie wyjść ... gorąco popieram pomysł porozumienia z ZKSD ! Mam nadzieję, że do jego zawarcia dojdzie. I nie będę tutaj wskazywał palcem, kto był/jest winien stanu organizacyjnego IPSC w Polsce w ostatnich latach ...
 
 
Papo 
IPSC Poland

Dołączył: 21 Sty 2008
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 27-12-2012, 22:56   

Marianie ! Pax . Nie wiem na jakich zasadach przyznaje się tzw. sloty na "duże imprezy" IPSC ale napewno jest to więcej powiązane z ilością zawodników niż z ilością obywateli danego Państwa/Regionu.
Nie traktujmy wyjazdu na EURO IPSC jak wakacje , które ma nam załatwić RD a jak nie załatwi , to jest "be". Problem leży gdzie indziej. Mało Nas!
_________________
Andrzej Amer
 
 
JaKu 

Dołączył: 22 Sty 2008
Wysłany: 28-12-2012, 21:38   

DonMariano napisał/a:

Nie chcąc otwierać nowego wątku dopisuję się do
Region Polska otrzymał 6 miejsc
Czy chociaż w tej sprawie Staszek zechce nam/Wam cokolwiek wyjaśnić ?
..


Ja zacytuję zasady a czy Staszek wyjaśni ;-) ?.

GENERAL INFORMATION:

Slots are allocated on a strictly pro-rata basis (by far the fairest system), and IPSC HQ calculates the initial allocation by:

1. Determining the average number of members reported and paid to IPSC by each member Region in the previous three years (up to a maximum of 2,000 members per Region per annum). The three year average is used to prevent naughty Regions from reporting and paying for lower numbers for two years, then reporting a sudden increase in membership the year before the match.

2. We then divide the number of slots available at the match by the total of the average membership numbers for all Regions (result multiplied by 100) to arrive at a "slot factor". For WSXIV in Ecuador in 2005, the slot factor was 3%. In other words, the allocation was 3 slots for every (average) 100 members reported and paid to IPSC.

Hence, at the top end of the scale, our top 6 Regions which each reported and paid for an average of 2,000 members over the previous 3 years were each allocated 60 slots. Regions which each reported and paid for an average of 100 members over the previous 3 years, were each allocated 3 slots, and so on.

Of course as we admit more member Regions (we jumped from 40 Regions in 1996, to 75 Regions in 2005), and as Regions continue to grow, the 3% factor will most likely fall, assuming that we can't increase the number of slots available at the match (World Shoots were previously limited to 525 competitors, but WSXIV accepted 750 competitors, for the Main Match).

Note that the Regional Director of each Region is given one free (non-transferable) slot to the Pre-Match, as are Match Officials, Sponsors and a small handful of VIPs. Also, contrary to some myths, the host Region does not get extra slots just for being the host Region.

INITIAL ALLOCATION ("First Pass"):

By latest in January of the year of competition, IPSC HQ give the Match Director a breakdown of the initial slot allocation, and he in turn notifies each Region and gives them a response deadline. By the deadline stated, each Region must advise how many of those slots they need, and pay for them. If a Region needs more slots, the surplus requested is added to the "debit" side of the Match Director's waiting list. If they don't need all the slots allocated to them, those slots are added to the "credit" side of the waiting list.

Slots are allocated on a "use them or lose them" basis. In other words, Regions are not permitted to directly give any of their slots to other Regions or to other Region's members. Note that physical residency determines from where you can obtain a slot (see Section 6.5 of the rulebook). Hence, since I live in Hong Kong, I can only obtain a slot from IPSC Hong Kong, not from other Regions of which I may be a member (e.g. Philippines, USA) or from the Region of which I am a citizen (i.e. Australia).

SUBSEQUENT ALLOCATIONS ("Second Pass" and "Third Pass"):

On the "second pass", unused slots are re-allocated by the Match Director in consultation with IPSC HQ. In the unlikely event there are still some slots available, a "third pass" is handled by the Match Director, who is then free to deal with his waiting list entirely at his own discretion.

The same applies to slots which were accepted and paid for by a Region but which, for whatever reason, cannot be used by a Region. In such rare cases, the Match Director will deal with the reallocation of that slot and the refund (possibly minus a handling fee), to the Region which originally paid for it.


J.
 
 
Lark 
IPSC Poland

Dołączył: 24 Mar 2008
Skąd: Szczecin
Wysłany: 30-12-2012, 13:59   

Skoro Zarząd Regionu (uchwały nie ma na stronie nie, wiem dlaczego)zamierza dofinansować pieniędzmi członków PO ,to dlaczego nie dofinansować pozostałych zawodów zaliczanych do GP Polski skoro pieniądze zostaną. Na liście IPSC jest ok. trzystu uprawnionych do udziału w zawodach IPSC strzelców.Więc trzysta razy pięćdziesiąt daje 15 tyś zł a zamierzacie wydać na PO min.5 tyś, czemu nie 10 tyś. Skoro Przekazaliście certyfikat IPSC do PZSS i jesteśmy w ich strukturach to może PZSS poczuje się zobowiązane i zakupi parę pucharków chociaż na PO? Czy z nimi też się nie odzywacie.
Co w przypadku jeśli ktoś nie zamierza strzelać IPSC w Polsce tylko za granicą. Czy wystarczy że zapłaci 50 zł do Kanady?

Żeby była jasność nie chodzi mi o 50 zł tylko o podejście do sprawy.

Przyznana ilość miejsca na ME świadczy jak jesteśmy odbierani za granicą. Tylko czyja to zasługa strzelców?. Na każdy kroku jesteśmy kopani w tyłek przez czyjeś niespełnione ambicje.

Panowie ruszcie tyłki i nie trzymajcie się kurczowo steru!!!. Trzy lata dogadujecie się z ZKSD i co? Na razie nic. Trzeba chyba poczekać aż minie kadencja Zarządu SKF!!! Piszę na forum po dwóch latach nieobecności i oprócz tego że nikt tu nie zagląda to nic się nie zmieniło. A sory. Włodek legitymacje zrobił!!!!




Marcin
Ostatnio zmieniony przez Lark 30-12-2012, 14:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14