Region IPSC Polska Forum IPSC i innych rodzajów strzelań
Strzeleckie forum dyskusyjne

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowelizacja Ustawy o Broni i Amunicji
Autor Wiadomość
Cerber 
Administrator


Dołączył: 19 Sty 2008
Skąd: Kielce
Wysłany: 06-01-2011, 07:29   Nowelizacja Ustawy o Broni i Amunicji

Wczoraj Sejm uchwalił zmiany w Ustawie o Broni i Amunicji.

Jerzy, możesz skomentować zmiany?
_________________

 
 
 
9x19 
Junior Admin

Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 06-01-2011, 09:32   

Powiem krótko, bo do szerszego komentarza muszę mieć całościowy tekst zmiana, a na to trzeba trochę poczekać. Nie jest to też jeszcze prawo, gdyż musi być pod tym podpis Prezydenta i publikacja w Dzienniku Ustaw.

Najogólniej to miał być kaganiec dla miłośników broni, a wyszła w gruncie rzeczy liberalizacja dostępu i - co najważniejsze - zniknęła uznaniowość Policji w zakresie wydawania pozwoleń na broń.

Policja ma obowiązek wydania pozwolenia na broń, gdy wnioskodawca nie był karany i przeszedł pozytywnie badania lekarskie i psychologiczne oraz przedstawił ważny powód posiadania broni. Ten ważny powód został określony w ustawie. Jeżeli kryterium ważnego powodu zostało spełnione, to pozwolenie musi zostać wydane. Skończyło się nie bo nie, gdyż decyzja administracyjna - pozwolenie na broń ma charakter decyzji związanej. Spełniam kryteria - muszę dostać.

Przy celu sportowym ważnych powodów jest trzy:
1) członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim - każdy klub strzelecki, niekoniecznie będący w strukturach PZSS,
2) posiadanie kwalifikacji sportowych , o których mowa w art. 10b ustawy o broni i amunicji - czyli posiadanie patentu strzeleckiego,
3) posiadanie licencji zawodnika wydanej przez PZSS.

Inna sprawa, że znając przyszłe rozwiązania tej ustawy nasz kochany PZSS postanowił zmusić strzelców sportowych do wstąpienia w jego szeregi, gdyż - jak wynika z wzoru wniosku o patent - będzie on wydawany wyłącznie członkom klubów należących do PZSS, a licencja tylko członkom tych klubów, które mają licencję klubową PZSS. I to jest bezprawie, z którym trzeba będzie powalczyć, gdyż istnieje u nas wolność zrzeszania się oraz nie ma wymogu przynależności do jakiegokolwiek klubu, by uprawiać sport, a w tym sport strzelecki. Ale to temat odrębnego wątku.

Prócz tego znowelizowana ustawa określiła też ważne przyczyny dla celu rekonstrukcji historycznych, kolekcjonerskich, pamiątkowych, szkoleniowych.

Nadto ułatwiony zostanie dostęp zawodników do posiadania broni obiektowej, którą też na postawie EKBP będzie można wozić na zawody do innych krajów Unii.
 
 
P_iter 

Dołączył: 22 Lis 2009
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-01-2011, 17:58   

Prezes napisał/a:
Przy celu sportowym ważnych powodów jest trzy:
1) członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim - każdy klub strzelecki, niekoniecznie będący w strukturach PZSS,
2) posiadanie kwalifikacji sportowych , o których mowa w art. 10b ustawy o broni i amunicji - czyli posiadanie patentu strzeleckiego,
3) posiadanie licencji zawodnika wydanej przez PZSS.



Czy te powody muszą wystąpić łącznie, czy wystarczy jeden z nich?
_________________
Pozdrawiam
P_iter
 
 
9x19 
Junior Admin

Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 06-01-2011, 18:47   

Nie ma lekko - muszą wystąpić wszystkie trzy łącznie. Wtedy jest obligatoryjne wydanie pozwolenia. Mogą też wystąpić też inne powody, ale na pewno musi być patent - jednakże wówczas ocena, czy jest to ważna przyczyna, należy do policji i nie ma obligu wydania tego pozwolenia.
 
 
Kamola 

Dołączył: 02 Paź 2009
Skąd: Chwilowo Dublin/ Gdynia
Wysłany: 07-01-2011, 02:18   

Czuli wyglada na to,ze bedzie normalniej z tymi pozwoleniami u nas.
Bardzo mnie to cieszy.

No chyba,ze jakims haczykiem jest ta licencja zawodnika PZSS- czy trzeba miec dwadziescia milionow osobostartow w zawodach rocznie i umiec klaskac uszami,zeby ja otrzymac/utrzymac? Bo pierwsze dwa punkty wydaja sie mi-malo obeznanemu z tematem- raczej niezbyt trudne do spelnienia.
Ale zeby mialo nie byc haczyka? To az dziwne...
 
 
Macus 

Dołączył: 20 Sty 2008
Wysłany: 07-01-2011, 09:32   

Kamola napisał/a:
Czuli wyglada na to,ze bedzie normalniej z tymi pozwoleniami u nas.
Bardzo mnie to cieszy.

No chyba,ze jakims haczykiem jest ta licencja zawodnika PZSS- czy trzeba miec dwadziescia milionow osobostartow w zawodach rocznie i umiec klaskac uszami,zeby ja otrzymac/utrzymac? Bo pierwsze dwa punkty wydaja sie mi-malo obeznanemu z tematem- raczej niezbyt trudne do spelnienia.
Ale zeby mialo nie byc haczyka? To az dziwne...


Kamola, a Ty masz licencję? Każdy, kto strzela, podkreślam, strzela w zawodach u nas w kraju ma taką licencję. Nie rozumiem za bardzo płaczu tych, którzy nie będa mogli zrobić 4 startów na konkurencję w roku. Nowe przepisy PZSS-u będą batem dla tych, którzy w ogóle nie strzelają albo figurują w komunikatach z zawodów, bo sobie to jakoś załatwili, a broń posiadają tylko po to żeby mieć i móc pochwalić się w towarzystwie.
Jeżeli będzie tak jak pisze Prezes, zlikwiduje się uznaniowość Policji w zakresie wydawania pozwoleń, moim zdaniem mamy otwartą drogę do normalności.
Ciekaw jestem co nowa ustawa zmieni pozwoleniach na broń do ochrony osobistej? Czy podróżowanie z kilkoma jednostkami broni sportowej i całą torbą amunicji na zawody do miasta oddalonego o kilkaset kilometrów będzie kwalifikować jako zagrożenie życia oraz mienia i pozwoli na ubieganie się o taką broń? Czy taka osoba jest zagrożona ponadprzeciętnie?
 
 
9x19 
Junior Admin

Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 07-01-2011, 10:44   

Macus napisał/a:
.... Ciekaw jestem co nowa ustawa zmieni pozwoleniach na broń do ochrony osobistej? Czy podróżowanie z kilkoma jednostkami broni sportowej i całą torbą amunicji na zawody do miasta oddalonego o kilkaset kilometrów będzie kwalifikować jako zagrożenie życia oraz mienia i pozwoli na ubieganie się o taką broń? Czy taka osoba jest zagrożona ponadprzeciętnie?

Nie łudź się. Nic nie zmieni. Kwestia uznaniowości i oceny, którą ma wykonać Policja pozostaje. Za ważną przyczynę uzasadniającą wydanie pozwolenia na broń uważa się stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia.

Oooo przepraszam, doszło "mienia". Ale ocena czy jest to "stałe, realne i ponadprzeciętne" pozostaje w gestii Policji. A ta do tej pory w takich sytuacjach twierdziła, że takiego zagrożenia nie ma. Tam gdzie jst ocena, jest uznaniowość. A ta praktycznie przy ochronie osobistej nie zniknęła.
 
 
Endemit 

Dołączył: 21 Sty 2008
Wysłany: 07-01-2011, 11:08   

Macus napisał/a:

...
Ciekaw jestem co nowa ustawa zmieni pozwoleniach na broń do ochrony osobistej? Czy podróżowanie z kilkoma jednostkami broni sportowej i całą torbą amunicji na zawody do miasta oddalonego o kilkaset kilometrów będzie kwalifikować jako zagrożenie życia oraz mienia i pozwoli na ubieganie się o taką broń? Czy taka osoba jest zagrożona ponadprzeciętnie?

O jak dawno ja o tym pisał... ;-)
 
 
CzeCze 
IPSC Poland

Dołączył: 05 Lut 2008
Skąd: Kraków
Wysłany: 07-01-2011, 12:02   

Drogi Endemicie nie byłeś pierwszy :-)
Pozdrawiam
CzeCze
_________________
CzeCze
 
 
Macus 

Dołączył: 20 Sty 2008
Wysłany: 07-01-2011, 12:35   

Prezes napisał/a:
Macus napisał/a:
.... Ciekaw jestem co nowa ustawa zmieni pozwoleniach na broń do ochrony osobistej? Czy podróżowanie z kilkoma jednostkami broni sportowej i całą torbą amunicji na zawody do miasta oddalonego o kilkaset kilometrów będzie kwalifikować jako zagrożenie życia oraz mienia i pozwoli na ubieganie się o taką broń? Czy taka osoba jest zagrożona ponadprzeciętnie?

Nie łudź się. Nic nie zmieni. Kwestia uznaniowości i oceny, którą ma wykonać Policja pozostaje. Za ważną przyczynę uzasadniającą wydanie pozwolenia na broń uważa się stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia.

Oooo przepraszam, doszło "mienia". Ale ocena czy jest to "stałe, realne i ponadprzeciętne" pozostaje w gestii Policji. A ta do tej pory w takich sytuacjach twierdziła, że takiego zagrożenia nie ma. Tam gdzie jst ocena, jest uznaniowość. A ta praktycznie przy ochronie osobistej nie zniknęła.

Czyli pozostają wszystkie inne dozwolone prawem :-) środki obrony :mrgreen:
No cóż, czas pokaże jak to będzie z tymi sportowymi zabawkami. WPA w Katowicach "przetrze szlaki" :mrgreen:
 
 
CzeCze 
IPSC Poland

Dołączył: 05 Lut 2008
Skąd: Kraków
Wysłany: 07-01-2011, 12:55   

Czołem Maćku :-)
....my mamy "dostępny środek" w jednej postaci :-)
Pozdrawiam
CzeCze
P.S.
Wpadnij na zawody z okazji Wielkiej Orkiestry :-)
_________________
CzeCze
 
 
Kamola 

Dołączył: 02 Paź 2009
Skąd: Chwilowo Dublin/ Gdynia
Wysłany: 07-01-2011, 16:58   

Macus napisał/a:
Kamola napisał/a:
Czuli wyglada na to,ze bedzie normalniej z tymi pozwoleniami u nas.
Bardzo mnie to cieszy.

No chyba,ze jakims haczykiem jest ta licencja zawodnika PZSS- czy trzeba miec dwadziescia milionow osobostartow w zawodach rocznie i umiec klaskac uszami,zeby ja otrzymac/utrzymac? Bo pierwsze dwa punkty wydaja sie mi-malo obeznanemu z tematem- raczej niezbyt trudne do spelnienia.
Ale zeby mialo nie byc haczyka? To az dziwne...


Kamola, a Ty masz licencję? Każdy, kto strzela, podkreślam, strzela w zawodach u nas w kraju ma taką licencję. Nie rozumiem za bardzo płaczu tych, którzy nie będa mogli zrobić 4 startów na konkurencję w roku. Nowe przepisy PZSS-u będą batem dla tych, którzy w ogóle nie strzelają albo figurują w komunikatach z zawodów, bo sobie to jakoś załatwili, a broń posiadają tylko po to żeby mieć i móc pochwalić się w towarzystwie.
Jeżeli będzie tak jak pisze Prezes, zlikwiduje się uznaniowość Policji w zakresie wydawania pozwoleń, moim zdaniem mamy otwartą drogę do normalności.
Ciekaw jestem co nowa ustawa zmieni pozwoleniach na broń do ochrony osobistej? Czy podróżowanie z kilkoma jednostkami broni sportowej i całą torbą amunicji na zawody do miasta oddalonego o kilkaset kilometrów będzie kwalifikować jako zagrożenie życia oraz mienia i pozwoli na ubieganie się o taką broń? Czy taka osoba jest zagrożona ponadprzeciętnie?


Nie. Ja nie mam nic. W życiu wystrzelałem może z 50 sztuk amunicji. Jestem na razie,powiedzmy, sympatykiem i mało jestem obeznany z tematem-stąd i moje-pewnie głupie-pytania tu i ówdzie na forum. Jak mają być 4 starty to hurra. Po prostu podejrzewałem ,że moze tu być jakis sprytnie ukryty haczyk,ale jeśli go nie ma to super!

A swoja drogą to zupełnie normalnie będzie dopiero jak będzie można mieć broń bez obowiązku udziału w jakichkolwiek zawodach-ot jakby ktoś chciał kupić pistolet i raz do roku strzelić sobie 10 razy jak mu się zachce.

Bardzo chciałbym zacząć strzelać, tylko,że mieszkam w Irlandii, gdzie-jak mi powiedzieli pracownicy strzelnic- zdelegalizowano całkowicie wszystkie formy strzelania praktycznego/dynamicznego i broń krótką powyżej .22lr w ogóle. A z klubem IPSC Northern Ireland pomimo kilkumiesięcznych prób nie udało mi się skontaktować, a pojechac w ciemno 220km się nie zdecydowałem-jeszcze.
Także na razie jestem zupełnym laikiem, przepraszam,jeśli jestem irytujący i za zbaczanie z głównych tematów rozmów tu i ówdzie.


P.S. A bardziej w samym temacie:
Jak będzie wyglądać sprawa z ilością sztuk broni wpisywana w pozwolenie? Czy to będzie uznaniowe,czy jakoś uregulowane-i jak?
Ostatnio zmieniony przez Kamola 07-01-2011, 17:49, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
9x19 
Junior Admin

Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 07-01-2011, 17:25   

Kamola napisał/a:
... P.S. A bardziej w samym temacie:
Jak będzie wyglądać sprawa z ilością sztuk broni wpisywana w pozwolenie? Czy to będzie uznaniowe,czy jakoś uregulowane-i jak?

Tak samo jak dotychczas. Na ile dostaniesz pozwolenie, tyle będziesz mógł kupić i mieć wpisane do książeczki. Tu nie ma reguły i rozstrzygnięcia ustawowego.
 
 
Kamola 

Dołączył: 02 Paź 2009
Skąd: Chwilowo Dublin/ Gdynia
Wysłany: 07-01-2011, 18:07   

Wybaczcie,ale się trochę pogubiłem. Nie zaglądałem na forum dłuższy czas i zgubiłem ciągłość wydarzeń. Czy ktoś mi może wyjaśnić co sie w ogóle stało z ta nową ustawą o broni i amunicji?
Bo miała być taka piękna nowa, proponowana przez Fundację Rozwoju Strzelectwa w Polsce (czy jakoś tak-przepraszam,zapomniałem dokładnej nazwy,ale wiecie o co mi chodzi ), miała wprowadzać zupełnie nowe regulacje, kazdy mógłby miec broń jeśli spełni warunki-nawet jeśli nie będzie zawodnikiem, nowe pozwolenia na broń czarnoprochową ,historyczną,karta broni , wydawanie pozwoleń przez urzędników miejskich a nie policję itp itd.

Ale ta ustawa która weszła/wchodzi to chyab zupełnie inny projekt,tak? Przez kogo zgłoszony? Czy to ta stara tylko tak pozmieniana nie do poznania? Czy ktos mi to moze wyprostować?
 
 
CzeCze 
IPSC Poland

Dołączył: 05 Lut 2008
Skąd: Kraków
Wysłany: 07-01-2011, 18:17   

Się nie martw Kamola :-)
Tylko nie pisz tutaj, że jesteś w IRL bo znajdą się tacy co to wszystko zwalą na emigrantów
:-) :-) :-)
Nie zdelegalizowano broni pow.22 w IRL :-)
A, że nie wolno strzelać IPSC to inna bajka :-)
Ale i tak strzelają :-P
Pozdro z Cork
CzeCze
_________________
CzeCze
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 15