Region IPSC Polska Forum IPSC i innych rodzajów strzelań
Strzeleckie forum dyskusyjne

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o pomoc w wyborze karabinu do strzelań precyzyjnych
Autor Wiadomość
robroja 

Dołączył: 01 Maj 2011
Wysłany: 05-02-2012, 21:00   Prośba o pomoc w wyborze karabinu do strzelań precyzyjnych

Witam wszystkich strzelców.
Mam prośbę do doświadczonych „długodystansowców”.
Proszę o poradę w wyborze karabinu (sztucera) do celów sportowych.
Niestety mój budżet jest ograniczony do max. 4.200 zł. W grę wchodzi broń nowa z lufą typu varmint, kal. .308 W.
Biorę pod uwagę n/w jednostki:
CZ 550 Varmint (3.300 zl),
Howa 1500 Green Oxyd. Varmint (3.500 zł),
Savage 10FCP-K (3.900 zł),
Winchester 700 (w tych tańszych wersjach, ok. 3.800) – podobno ich jakość obecnie mocno spadła, dlatego wymieniłem go na końcu.
Broń będzie wykorzystywana do strzelań na dystansach: 100; 300; 600 i więcej metrów – w zależności od rozwoju moich umiejętności strzeleckich i dostępu do strzelnic. Do tej pory strzelałem do tarcz na 100 m z broni pożyczanej. Za każdym razem inna broń, więc i wyniki różne. Teraz, po rozszerzeniu pozwolenia (pozdrowienia dla WPA), nadszedł czas na kupno czegoś własnego to tego typu strzelań. Nie jestem znawcą w tej materii, dlatego też proszę o pomoc doświadczonych użytkowników. Zdaję sobie sprawę, że z taką sumą nie zaszaleję ale proszę chociażby o jakieś sugestie w sprawie w/w karabinów. Nie ukrywam, że najbardziej atrakcyjna dla mnie jest CZ 550 Varmint. Przede wszystkim z powodu ceny. Posiada przy tym bardzo ciekawą lufę (65 cm długości i 2,2 cm średnicy zewnętrznej przy wylocie). Wydaje mi się, że te aspekty bardzo pozytywnie wpłyną na jej celność. Nigdzie jednak nie znalazłem informacji o skoku gwintu. Ogólnie bardzo ciężko cokolwiek znaleźć na temat tej broni - oprócz podstawowych danych zamieszczonych przez sprzedawców. Na jednym z forów wyczytałem, że ten karabin stanowi bardzo ciekawe rozwiązanie dla takich „golców” jak ja. Z tego co wiem, to osadę ma do bani, ale chyba żaden z karabinów w tej cenie nie będzie miał dużo lepszej – po jakimś czasie będzie trzeba kupić coś „pod siebie”.
Zależy mi na kupnie broni, jak najbardziej powtarzalnej w przestrzelinach, która posłuży przez dobrych kilka latek.
Słyszałem opinie (nie wiem czy słuszne i czy dotyczą też varmintów), że w „CZ” można się naciąć na egzemplarz trzymający kiepskie skupienie (nie chodzi tutaj o amunicję), które jednak będzie się mieściło w normach fabrycznych i można wtedy zapomnieć o jakiejkolwiek reklamacji. Podobno Howa ma wyższy reżim w normach, dlatego też jest mniejsze prawdopodobieństwo trafienia na taki kiepski egzemplarz. Jeśli wiecie coś na ten temat, to proszę o informacje. Zależy mi na opiniach opartych na doświadczeniu i fachowej wiedzy.

Z góry dziękuję za okazaną pomoc i życzę wszystkim samych „dyszek” i przypadkowych „dziewiątek”.

PS.
Wiem, że na dużych dystansach królują takie cacka jak m.in.: Sako, Tikka, Steyr Mennlicher i dzieła sztuki wytwarzane przez renomowanych rusznikarzy, jednak są one poza moim zasięgiem finansowym, więc proszę w ewentualnych postach podarować sobie porady typu: „Ja mam TRG 22 i robię z niego skupienie:1,5 cm/200m – kup sobie coś z tej półki ...”.
_________________
Brojok
 
 
Arturro 
IPSC Poland


Dołączył: 04 Lip 2008
Wysłany: 05-02-2012, 23:03   

Chyba Miki sprzedaje Rem 700

zobacz wątek
Remington 700 SPS VARMINT kaliber .308 LH
 
 
robroja 

Dołączył: 01 Maj 2011
Wysłany: 06-02-2012, 04:35   

Dzięki za zainteresowanie moim tematem.
Widziałem wcześniej to ogłoszenie. Niestety dotyczy broni używanej dla leworęcznych. Ja jestem zlateralizowany prawostronnie (dominuje prawa ręka, noga i oko), no i ta cena .... Jak wcześniej zaznaczyłem, mogę wydać max. 4.200.
Do sprzedania była również Tikka T3 varmint, też używka za 3.800 PLN. Jednak nie chcę sprzętu używanego bo po prostu nie czuję się na siłach w sprawdzeniu jej stanu faktycznego – nie chcę się naciąć. Chcę mieć pewność, że błędy na tarczy wynikają z moich braków w wyszkoleniu lub źle dobranej amunicji a nie ze złego stanu broni. Wolę ewentualnie „psioczyć” na fabrykę i ostatecznie szukać wsparcia w gwarancji niźli mieć pretensje go poprzedniego właściciela.
Będę wdzięczny za opinie na temat:
CZ 550 Varmint (3.300 zl),
Howa 1500 Green Oxyd. Varmint (3.500 zł),
Savage 10FCP-K (3.900 zł),
lub innych "tanich" varmintów.
Sprawa jest dla mnie o tyle pilna, że chciałbym dokonać "stosownego" zakupu do początku marca (tego roku).
_________________
Brojok
 
 
Macus 

Dołączył: 20 Sty 2008
Wysłany: 06-02-2012, 20:19   

No to możesz spokojnie do tej listy dodać sprawdzony sprzęt NOWY - Remington 700 SPS Varmint, cena ok. 3450,00 zł. Ja osobiście wybierałem pomiędzy Savagem, Howa 1500 i Remingtonem. Wybór, po szerokich konsultacjach, padł na Remingtona i dzisiaj wiem, że był w stu procentach trafny. Weź tylko pod uwagę, że karabin który kupiłem rok temu za 3400,00 zł dzisiaj jest warty 12,5 tys. zł. Do tego trzeba będzie zamontować lunetę a to koszt minimum na poziomie 3 tys. zł, montaż do lunety min. 500,00 zł. Umiejętności strzeleckie to jedno, ale jeśli nie będziesz miał dobrego sprzętu, zniechęcisz się do tego typu strzelań.
 
 
robroja 

Dołączył: 01 Maj 2011
Wysłany: 06-02-2012, 21:29   

Na początek przyznaję się do gafy. Wśród jednostek, które biorę pod uwagę wpisałem m.in. Wintchester 700 a na myśli miałem oczywiście Remingtona.
Słyszałem wiele dobrego na temat tej boni. Jest to jednostka bardzo wdzięczna do tuningu. Pod tym kątem jej „rozwojowość” jest niezaprzeczalna. Jednak przeczytałem kilka opinii mówiących o znacznym pogorszeniu jej jakości podczas produkcji w ostatnich latach. Podobno „nie jest to już ta sama precyzja i jakość co wcześniej”. Nie mam pojęcia czy tak jest faktycznie, jednak taką opinię zasłyszałem już z kilku źródeł. Może jesteś w stanie powiedzieć coś na ten temat?
A czy wiesz coś na temat CZ 550 Varmint .308 W ? Ten sztucer ciągle siedzi mi w głowie ale b. ciężko uzyskać na jego temat jakichkolwiek informacji. Może ten model to jakiś „niewypał”? Będę wdzięczny za jakiekolwiek info.

PS. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że kupno broni to dopiero początek wydatków. Dlatego też nie szarżuję z wydatkiem na początku mojej przygody. Optyka i dobór amunicji to dla mnie zupełnie inna historia, na która jestem przygotowany (na razie mentalnie).
_________________
Brojok
 
 
Peter 
IPSC Canada


Dołączył: 31 Mar 2008
Skąd: Canada/Szczecin
Wysłany: 06-02-2012, 21:42   

Poszukaj uzywanej Tikki T3 Varmint w kalibrze 6.5x55 i bedziesz w domu, lub kup nowa.
NIektore z sztucerow, ktore wymieniles musisz tuningowac, Tikka prakrycznie gotowa do zawodow.
 
 
robroja 

Dołączył: 01 Maj 2011
Wysłany: 06-02-2012, 22:37   

Jestem zdecydowany na nową sztukę bo jak już wcześniej zaznaczyłem nie czuję się na siłach w rozpoznawaniu wad ukrytych. Nie wszyscy są uczciwi i często chcą się pozbyć „wrzoda” hołdując zasadzie „kupiłeś, to się teraz martw. Teraz to już twój problem...” Nie wierzę też w historie o przebiegach typu "100 sztuk amunicji".
Oczywiście biorę pod uwagę wymianę osady i kilku jeszcze drobiazgów. Zależy mi przede wszystkim na precyzyjnej lufie, potem spust a na końcu praca zamka.
Twoim zdaniem, który z wymienionych przeze mnie modeli wymaga najwięcej zabiegów tuningowych?
Może wiesz coś na temat CZ 550 Varmint .308 W ? (ciągle łazi mi ten model po głowie).
_________________
Brojok
 
 
Peter 
IPSC Canada


Dołączył: 31 Mar 2008
Skąd: Canada/Szczecin
Wysłany: 07-02-2012, 00:50   

Sprawdz ta strone jak jeszcze tego nie zrobiles:
http://www.6mmbr.com/index.html

Moge Ci powiedziec co jest najpopularniejsze w Kanadzie w klasie F-Class TR,
obecnie w kalibrze .308WIN, z broni polkowej to Savage i Tikka, czyli przy najmniejszej ilosci modyfikacji.
Jesli jednak chcesz kupic cos progresywnego i zainwestowac w dobry spust, osade, lufe to nikt nie zblizy sie do remingotnopodobnych akcji. Jest tego najwiecej i jest to sprawdzone.

Jesli cchesz strzelac T/R to bierz pod uwage .308Win, jak open to moim zdaniem calkiem rozsadny jest 6.5x55.

Zycze Ci powodzenia i milej zabawy
 
 
Macus 

Dołączył: 20 Sty 2008
Wysłany: 07-02-2012, 20:22   

Co do Tikki i kalibru 6.5x55 Peter ma rację. Ja jednak zdecydowałem się na najpopularniejszy kaliber w Polsce czyli .308 Winchester. Z CZ 550 strzelałem tylko raz jako broni typowo myśliwskiej, jednak pozostanę entuzjastą Remingtona. Mój egzemplarz kończy "fazę docierania", a ostatni wynik 0,24 MOA z serii 5-cio strzałowej na 100 metrów cieszy i dobrze wróży na przyszłość.
Jeśli bierzesz pod uwagę wymianę osady i spustu, wybór jest tylko jeden... :-)
 
 
robroja 

Dołączył: 01 Maj 2011
Wysłany: 07-02-2012, 21:23   

Czyli wybór pada na Remingtona jak nie, to na innego Remingtona...
Sporo wcześniej o tej broni czytałem - same superlatywy, jednak mój budżet pozwala mi na kupno jego najtańszej "varmintowskiej" wersji w kal. 308W a tu z kolei opinie na jego temat nie są już takie świetlane. W tym przedziale cenowym mam ponoć 20% szans na kupno egzemplarza z kiepsko pracującym spustem i lufą do d...y; 60% szans dobrą jednostkę z precyzyjną lufą i 20% szans na ponad przeciętny egz. Czy te opinie są prawdzie - nie mam pojęcia. W moim przypadku jedno jest pewne: jeśli coś może się nie udać, to na pewno się nie uda. Wymianę w pierwszej kolejności osady a w dalszej przyszłości spustu, biorę pod uwagę jako pewnik, jednak wymiana na początku lufy i spustu (bo trafiłem w te gorsze 20%) w nowym sztucerze wcale mi się nie uśmiecha.
A może wcale nie jest tak źle z tymi tanimi "remikami". Jeśli możecie to napiszcie trochę więcej konkretów. Jak zaznaczyłem na początku tematu,w dziedzinie doboru tego typu broni jestem całkowitym "żółtodziobem". Każdą nową opinię w rej sprawie wysłuchuję jak "świnia grzmotu" - więc piszcie bez obaw. Decyzję o kupnie konkretnej broni muszę podjąć do połowy marca... i ciągle chodzi mi po głowie ta CZ 550. Nikt o niej nic nie wie. Nawet dystrybutorzy nie wiedzą dokładnie czy skok lufy wynosi 11 czy 12 cali. Jeśli znacie jakieś konkrety i wrażenia ze strzelań, to będę bardzo zobowiązany za info.
_________________
Brojok
 
 
Peter 
IPSC Canada


Dołączył: 31 Mar 2008
Skąd: Canada/Szczecin
Wysłany: 07-02-2012, 22:15   

Zapisz sie na Polskie Forum Reloadingu, tam jest duzo osob co strzela precyzje.
Bierz co niektorych przez dwa, ale sluchaj uwaznie. Oni wiedza duzo odnosnie stuningowania ammo z bronia.

Ja Ci na dziendobry odradze CZ. To jest firma specjalizujaca sie w broni mysliwskiej i tyle. Nikt u nas z tego nie strzela, a lezy to w sklepach.

W Twoim przypadku rozwazylbym tylko:
1. Tikka T3 Varmint
2. Savage 12 F/TR w .308Win

Jesli nie masz jeszcze kasy to poczekaj, zaoszczedz. Pamietaj, ze bedziesz tez potrzebowac dobrego montazu i lunety. Zaluzmy, ze bedzie to Sightron SIII co zreszta jest dobrym wyborem to wciaz wywalisz drugie tyle na lunete z montazem.

Ja lubie Remingtona. Mam trzy, dwa do polowan, i jeden do precyzji w kalibrze .308Win ze skokiem 11.25 w wersji Mil-Spec. Zmienilem juz w nim spust ($250USD-Jewell) i osade, wahalem sie pomiedzy Bell-Carllson i HS Precission, obydwie do precyzji/tacticalu. Wybralem B&C bo tansza i ciezsza. Do tego chce jeszcze wsadzic 'stal' czyli wydluzony magazynek na 10 sztuk, co bedzie kosztowalo mnie z trzy stowki. Nawet nie wiem po co to robie bo nie strzelam z tego wiecej niz 3-4x w roku i moze jedne zawody. Chyba przez sentyment :shock:
Dlatego namawiam Cie na Tikke. Tam juz wszystko jest. Kup spust z przyspiesznikiem, jedyna slaba strona jest osada, ale mozna sie do niej przyzwyczaic. Wiem co mowie, bo mam ta Tikke i uwazam, ze na bron z polki, bez przerobek warto ja brac.

Savage zaczyna stawac sie coraz silniejszy w Ameryce, czy to na poludnie od 49 czy na polnoc. Oni wiedza jak wyjsc do klienta, czego Remington wogole nie rozumie. Do tego ich bron strzela. Lufe mozna samemu wymienic, zamek jest chyba najsilniejszy obok Remingtona, spust wystarczy, osady w wersji precyzyjnej lub tactical sa bardzo dobre.
Jedyne co moim zdaniem z Savage jest zlego (i tu moze ktos mnie skrytykowac, i slusznie) to jak sie mowi w Ameryce, "hit and miss", nieraz sie uda ( w wiekszosci tak) a nieraz nie.

Dawno, jak Savage co dopiero wchodzil na rynek, kupilem sobie jednego z ciezka lufa. Byla to bardzo dziwna bron. Strzelalo nierowno. Dawala skupienie rzedu 0.3MOA na 100, a nieraz bylo 0.6-7MOA. Nie lubie czegos takiego.
Najwieksza poprawnosc jesli chodzi o skupienie w moim strzelaniu z dlugiej broni, kiedy bawilem sie w to bardziej powaznie to bylo Sako 75 Varmint i Tikka M595 Varmint.
Tikke zreszta wciaz mam.

Pozdrawiam
 
 
Paweł19 

Dołączył: 20 Gru 2008
Wysłany: 07-02-2012, 22:47   

Z tego co podałeś , mocno zastanowiłbym się nad Savage . Nie jest to broń wyszukana i dla konesera ale działa i to z reguły bardzo przyzwoicie ( szczególnie w kal. 30 ).

Do strzelań typu taktycznego w kwotach które podałeś byłby OK. Dodatkowo jezeli przyjdzie kiedyś Ci fantazja jest sporo gadzetów do tuningu .
 
 
robroja 

Dołączył: 01 Maj 2011
Wysłany: 07-02-2012, 23:22   

Dzięki, mam teraz sporo do przemyślenia.
_________________
Brojok
 
 
Macus 

Dołączył: 20 Sty 2008
Wysłany: 08-02-2012, 09:24   

Remington 700 SPS Varmint - w Artemixie 3450,00 zł. Osada do wymiany bo to jakiś dziwny polimerowy twór, który służy tylko do podtrzymywania zespołu zamka i lufy, ale na "docieraniu" można spokojnie z tego strzelać i trzyma skupienie w okolicach 1 MOA na 100m. Skok gwintu 12", długośc lufy 660 mm. Spust regulowany - można uzyskać nawet 1,5 kg. Ja w swoim wymieniłem już na Timneya, rewelacja.
 
 
Abersfelderami 

Dołączył: 14 Wrz 2010
Skąd: California
Wysłany: 08-02-2012, 19:09   

Cytat:

Broń będzie wykorzystywana do strzelań na dystansach: 100; 300; 600 i więcej metrów –

Zależy mi na kupnie broni, jak najbardziej powtarzalnej w przestrzelinach, która posłuży przez dobrych kilka latek.


Na dystansy ktore wymieniles (F T\R), wszystkie te karabiny sa dobre, ale jeden z nich jest lepszy, bo specjalnie na to zostal zbudowany i juz doradzil Ci to Peter;

Savage F T\R w 308, ma 1-12" skret, 30" lufe (dobra na 155 scenar), w miare dobra osade, silna akcje, lufe mozesz wymienic sam, a najwazniejsze celnie strzelaja.
Do tego moze Sightron luneta i jestes ustawiony na kilka lat.
Nawet gdybys wydal 3 razy tyle to i tak praktycznie lepiej strzelac nie bedziesz.

Pozdrawiam,
PS:Zeby stanac na podium musisz elaborowac i czytac wiatr.
_________________
Blue Babe,
Sir
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 13