Region IPSC Polska Forum IPSC i innych rodzajów strzelań
Strzeleckie forum dyskusyjne

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Szwedzkie Mausery M-63 i M-80
Autor Wiadomość
katigroszek 
IPSC Poland


Dołączył: 02 Lip 2008
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 16-12-2008, 08:25   Szwedzkie Mausery M-63 i M-80

Chętnie usłyszę zdanie doświadczonych strzelców czy zakup takiego sprzętu jako pierwszego karabinu poważnego kalibru to jest dobry pomysł i jaka cena jest ceną rozsądną za niewystrzelany egzemplarz z kompletnymi mechanicznymi przyrządami. Interesuje mnie raczej kal 6,5x55, bo z tego co wiem M-80 był też w wersji .308.

Obecnie w komisach są na sprzedaż co najmniej trzy egzemplarze w cenach od chyba 1800 do 3000 zł, a można się pokusić o znalezienie i sprowadzenie jakiegoś spoza ojczyzny. Warto?
 
 
Cerber 
Administrator


Dołączył: 19 Sty 2008
Skąd: Kielce
Wysłany: 08-06-2010, 08:23   

Wielu mówi, że warto nabyć tego szweda na dobry początek :-D
Mam nadzieję wkrótce to zrobić.

Ponieważ chcę z niego strzelać z optyką a fabrycznie mają przeziernik potrzebuję informacji jaką szynę dobrać, jakiej szukać?
Chodzi mi o Picatinny.
Czy szyny dedykowane do zwykłego Mausera M96 będą pasować?
_________________

 
 
 
Tomek 

Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: Szczecin
Wysłany: 08-06-2010, 09:07   Re: Szwedzkie Mausery M-63 i M-80

katigroszek napisał/a:
Chętnie usłyszę zdanie doświadczonych strzelców czy zakup takiego sprzętu jako pierwszego karabinu poważnego kalibru to jest dobry pomysł i jaka cena jest ceną rozsądną za niewystrzelany egzemplarz z kompletnymi mechanicznymi przyrządami. Interesuje mnie raczej kal 6,5x55, bo z tego co wiem M-80 był też w wersji .308.


Od paru lat jeździmy do znajomych Niemców na ich klubowe zawody 100m. Mają kilka wojskowych (siłą rzeczy "gorszych" od M63 i M80) szwedów, trochę już zajechanych. Strzela się z podpórki z otwartych przyrządów najzwyklejszą (znaczy dość podłą) czeską amunicją. Jeżeli dostaje się egzemplarz rzeczywiście dobrze przystrzelany (bez konieczności brania poprawki) to nie wychodzi się na te 100m z pudełka od zapałek.

Z kolegi M63 (kupił karabin wyraźnie używany) z przeziernika spokojnie daje się utrzymać poniżej 1MOA taką że samą czeską amunicją.

Nie żebym się podawał za doświadczonego strzelca, ale tyle mogę stwierdzić z autopsji. Co do cen nie jestem w stanie się wypowiedzieć.


Włodek,
Odnośnie szyny - spróbuj się skontaktować z Farrellem:
http://www.kenfarrell.com/
Jeżeli Ci potwierdzą, że któraś z ich szyn pasuje do szweda to ją bierz. Nie widziałem lepszych nawet pośród szyn kilku "renomowanych producentów", a są jeszcze relatywnie niedrogie.
 
 
Cerber 
Administrator


Dołączył: 19 Sty 2008
Skąd: Kielce
Wysłany: 09-06-2010, 13:04   

Dzięki Tomku za namiar,
szyny i montaże Farrella wydają się być bardzo solidne.

Za pośrednictwem kolegi władającego sprawnie j.angielskim stosowne zapytanie zostało wysłane.
Zobaczymy co odpowiedzą i czy mogą wysłać towar z tej ichniejszej Warszawy do Polski ;)

P.S. Jak wyjąć zamek z CG model M63 i M80 żeby swobodnie zerknąć w lufę?
_________________

 
 
 
P_iter 

Dołączył: 22 Lis 2009
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-06-2010, 15:41   

Cerber napisał/a:


P.S. Jak wyjąć zamek z CG model M63 i M80 żeby swobodnie zerknąć w lufę?


Może wystarczy przytrzymać wciśnięty spust...?
_________________
Pozdrawiam
P_iter
 
 
Tomek 

Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: Szczecin
Wysłany: 10-06-2010, 09:59   

P_iter napisał/a:
Cerber napisał/a:


P.S. Jak wyjąć zamek z CG model M63 i M80 żeby swobodnie zerknąć w lufę?


Może wystarczy przytrzymać wciśnięty spust...?


Generalnie należy domniemywać dwie możliwości - jedna jak powyżej, a druga typowa dla mauserów rodziny 98 - z lewej strony komory nabojowej m98 jest odchylny cyngwajs, w którym mieści się wyrzutnik i zaczep zamka. Ino tylko cały problem polega na tym, że nie pamiętam czy tak samo jest w szwedach :oops: .
Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że jutro będę miał bezpośredni fizyczny kontakt z M63, więc sprawdzę (przy założeniu, że nie zapomnę) i Ci napiszę.

Co do szyn Farrella, to nie chcę się zagłębiać w nudne szczegóły techniczne, ale według mnie są one najbardziej przemyślane konstrukcyjnie ze wszystkich, które widziałem. Zastanów się tylko czy będziesz potrzebował szynę 0 czy 20MOA.
 
 
Cerber 
Administrator


Dołączył: 19 Sty 2008
Skąd: Kielce
Wysłany: 10-06-2010, 10:22   

Dzięki wielkie koledzy :one:

Tomek, Farrell wysyła do Polski?
Rozumiem, że montaż 20MOA jest potrzebny na dalekie dystanse bo regulacji celownika braknie,
tak?

P.S. Jestem coraz bliżej, dzisiaj otrzymałem pozytywną decyzję.
Poprosiłem i dostałem zgodę na kolejne egzemplarze, rozszerzenie +6 :mrgreen:
_________________

 
 
 
Tomek 

Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: Szczecin
Wysłany: 10-06-2010, 11:45   

Cerber napisał/a:

Tomek, Farrell wysyła do Polski?
Rozumiem, że montaż 20MOA jest potrzebny na dalekie dystanse bo regulacji celownika braknie,
tak?

P.S. Jestem coraz bliżej, dzisiaj otrzymałem pozytywną decyzję.
Poprosiłem i dostałem zgodę na kolejne egzemplarze, rozszerzenie +6 :mrgreen:


1. Co do szyny, to nie wiem, bo dostałem swoją od kolegi, ale śrubki mi przysłali. Problem może być w tym, że szyny do M96 kosztują ponad 100 hałmaczy.

2. Jak najbardziej o to chodzi.

3. Rozszerzenie +6 :shock: , Włodek my chyba nie żyjemy w tym samym kraju :evil: .
 
 
Wojciech G 
IPSC Poland

Dołączył: 01 Lut 2008
Skąd: Jonkowo
Wysłany: 10-06-2010, 20:44   

Cerber
Przemyśl jeszcze raz sprawę. Zastanów się nad oddaniem broni do rusznikarza. Miałem M-63 a teraz mam M-80. Zawsze zależało mi na maksymalnym ograniczeniu zniszczeń bic na komarach nabojowych, które są PIĘKNE!!! Lunety zakładał mi kolega z klubu. Doskonale sprawdziło się to na M-63. W piątek i w sobotę sprawdzę jak chodzi 80-tka-inna długośc i grubośc lufy oraz luneta-chyba gorsza.
_________________
Wojtek
 
 
Tomek 

Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: Szczecin
Wysłany: 14-06-2010, 11:17   

Włodek

Sprawdziłem w M63 wyjmowanie zamka i jest jako przypuszczałem w opcji drugiej - odciągasz cyngwajs po lewej stronie komory zamkowej (oczywiście w poprzednim poście przejęzyczyłem się - chodziło o komorę zamkową a nie nabojową) i zamek wyjeżdża.
 
 
katigroszek 
IPSC Poland


Dołączył: 02 Lip 2008
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 19-06-2010, 20:15   

Wojciech G napisał/a:
[...] zależało mi na maksymalnym ograniczeniu zniszczeń bic na komarach nabojowych, które są PIĘKNE!!! [...]


No właśnie. Włodek - nie widziałem jeszcze Twojego karabinu, ale to jest ładna, historyczna broń. Dobrze by było tak założyć optykę, skoro już koniecznie ma być, żeby karabinu nie pobrzydzić i żeby się dało wrócić do przeziernika (zwłaszcza jeśli masz oryginalny przeziernik, który jest ładny i dobry - z tego co słyszałem).

Co do bicia komarów to się nie wypowiadam :-P ale sam komary biję, bo to teraz straszna plaga... :one:
Ostatnio zmieniony przez katigroszek 19-06-2010, 20:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Cerber 
Administrator


Dołączył: 19 Sty 2008
Skąd: Kielce
Wysłany: 20-06-2010, 08:47   

Zobaczysz Krzysiek, zobaczysz :-D

No i mam dziadka szweda, co ja mówię pradziadka :one:
Choć nie jestem przekonany, że to szwed.
Całość wygląda jak Carl Gustaf M80 ale wybite jest to co widać poniżej:



Kilka zdjęć na szybko (przepraszam za jakość, jak sie zrobi pogoda to je wymienię na lepsze)


(Zdjęcia są widoczne dla zalogowanych).
_________________

 
 
 
Peter 
IPSC Canada


Dołączył: 31 Mar 2008
Skąd: Canada/Szczecin
Wysłany: 20-06-2010, 14:45   

Wlodziu,
moje gratulacje. Nie scigaj niczego z niego tylko sprobuj wlasnie tak strzelci jak on jest. Wyczysc tylko dobrze lufy.
 
 
Fred 


Dołączył: 04 Gru 2008
Skąd: Bonn
Wysłany: 20-06-2010, 19:07   

Witamy w szwedzkim klubie.
Wspanialy karabin i wdzieczny na kazdym, normalnym dysatnsie (z otwartych spokojnie na 300m bedziesz mial duzo radosci)

Cos jeszcze na temat "podlych" S&B FMJ - do dla mojego Szweda najlepsza amunicja, od strzelania na 100 do 300m.
Ostatnio zmieniony przez Fred 20-06-2010, 19:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tomek 

Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: Szczecin
Wysłany: 21-06-2010, 09:49   

Cerber napisał/a:
Całość wygląda jak Carl Gustaf M80 ale wybite jest to co widać poniżej:


M63 i M80 są składane na oryginalnych wojskowych komorach, stąd widać to co widać.

W każdym razie śliczniusi jest, gratulacje Włodziu. Ino tylko z ciekawości zapytam czy otwór przeziernika nie jest za mały, bo tak się trafiło koledze w M63 i musiał go był rozwiercać.

Pamiętaj, że amunicję S&B kupuje się z magnesem w ręku, bo pociski często mają stalowe, platerowane płaszcze.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 12