Region IPSC Polska Forum IPSC i innych rodzajów strzelań
Strzeleckie forum dyskusyjne

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Schmidt Bender 4 -16 x 50 Police Marksman II P-3 M
Autor Wiadomość
Protech 

Dołączył: 21 Sty 2008
Skąd: Poznań
Wysłany: 02-04-2009, 09:42   Schmidt Bender 4 -16 x 50 Police Marksman II P-3 M

Coś takigo jak w temacie z karabinkiem nabyłem, jednak brak doświadczeń z optyką :oops:

Jak to najlepiej wyzerować?
Na jakim dystansie?
.. i jak się to ma później do korekty paralaksy która zdaje się zaczyna się od 50m. do 1000 + nieskończoność.
Podpowie ktoś z doświadczonych w temacie kolegów :idea: :?:
Ostatnio zmieniony przez Protech 02-04-2009, 09:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Fred 


Dołączył: 04 Gru 2008
Skąd: Bonn
Wysłany: 02-04-2009, 20:45   

No to trafiles na dosc dobra optyke i nie ma co plakac :mrgreen:
Jak to najlepiej wyzerowac? To prosta sprawa.
Najpierw napisz do jakich celow bedziesz uzywac broni, bo tu mimo optyki o bron i przeznaczenie chodzi.
Nastawnienie ostrosci jest od 50 metrow do nieskonczonosci. Do 500 metrow jeszcze mozesz korygowac a powyzej zaczyna byc bardzo szeroka glebia (i tak nigdy chyba nie wykozystasz tego zakresu)
Napisz wiecej o broni i zastowowaniu, to sobie sam odpowiesz, na inne twoje pytanie.
 
 
Protech 

Dołączył: 21 Sty 2008
Skąd: Poznań
Wysłany: 02-04-2009, 22:08   

Fed co do strony czysto technicznej to coś tam wiem. :->
ale od początku zestaw TRG 22 + ta optyka
W większości oczywiście użytkowy zakres, ze względu na uwarukowania, to 100-300 m.
Ale pokusił bym się też na te Long-shoty czyli 600, 800, 1000 m. :roll:
Myśle że z tym zestawem można by już chociaż spróbować takiej "ciekawszej" zabawy. :idea:
Ostatnio zmieniony przez Protech 02-04-2009, 22:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Fred 


Dołączył: 04 Gru 2008
Skąd: Bonn
Wysłany: 02-04-2009, 22:25   

Bo troche sie dziwile, jak zadales pytanie, na jaka odleglosc ja przestrzelac.
Krzyz przeciez masz w pierwszym planie, to ustawienia ci zostana bez zaleznosci od powiekszenia.
Mialem do czynienia z wieksza siostra - 5-25 i musz przyznac, ze troche zdziwilem sie, jak przy 25x powiekszeniu ukazal sie dosc gruby krzyz.
Rozmawialem na ten temat z ludzmi, ktorzy projektowali ten sprzet (juz tam nie pracuja) i grubosc krzyza ich nie przejmowala - inny krag klientow.
Jednak na dalekie strzelanie rzedu powyzej 500m poszukalbym cos z serii Night Force (mowimy o wyczynie) lub Leupold.
Tu juz nie chodzi o to, ze z S&B sie nie da ale jest pewny komfort w celowaniu przy duzych powiekszeniach. 16x raczej do duzych nie nalezy.
Kawal fajnej optyki.
Ostatnio zmieniony przez Fred 02-04-2009, 22:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ostry 


Dołączył: 20 Sty 2008
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 06-04-2009, 22:36   

Paweł, wrzucam link do technicznej instrukcji Lunety Shmidt & Bender
Może się przyda.
_________________
Alea iacta est!
 
 
Protech 

Dołączył: 21 Sty 2008
Skąd: Poznań
Wysłany: 07-04-2009, 10:43   

Dzięki Jacek, każda nowa informacja na wagę złota :one:

Przydało by się trochę informacji od doświadczonych kolegów w sprawie montażu, tj. odpowiednich pierścieni ( odpowiednio frezowanych do ustawienia 30 MOA różnicy, gdzie i za ile kupić itp.) - ponoć sako robi fajne pierścienie z wkładką teflonową które ustalają się odpowiednio kątowo nie powodując ewentualnych problemów z wgnieceniem tubusa lunety przy montażu nie równoległym do szyny, ale brak rozmiaru 34mm - tylko do 30 :-?
Ale to chyba problem na dodatkowy wątek.
Niemniej będę wdzięczny z wszelkie empiryczne Wsze doświadczenia w temacie.

Fred przy 16x już czasem bicie własnego serca na siatce widzę :-P a przy pow 24x czy 32x to juz chyba można zobaczyć przepływ w naczyniach włosowatych. :idea:
Grubiejący krzyż mi nie przeszkadza, choć pewnie że cienki był by bardziej komfortowy, ale w takim układzie jaki jest można pracować z poprawkami na siatce przy każdym powiększeniu - więc ma to i pewne zalety - tak mi się wydaje :?: :idea:

NF co prawda ma większe powiększenia ale... możliwość pracy na siatce jedynie przy stałym pow. chyba ok. 20x jak się nie mylę wiec znowu i plusy i minusy zjawiska. :idea:

Paweł
Ostatnio zmieniony przez Protech 07-04-2009, 10:51, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Endemit 

Dołączył: 21 Sty 2008
Wysłany: 07-04-2009, 10:55   

Protech napisał/a:

Fred przy 16x już czasem bicie własnego serca na siatce widzę :-P a przy pow 24x czy 32x to juz chyba można zobaczyć przepływ w naczyniach włosowatych. :idea:
Paweł


Paweł - ćwicz Jogę - po kilku latach będziesz potrafił wstrzymywać akcję serca... Albo poczekaj kilkadziesiąt :-P
 
 
Protech 

Dołączył: 21 Sty 2008
Skąd: Poznań
Wysłany: 07-04-2009, 11:03   

Jasne :lol: ... albo zmajstrować taki zestawik jak na filmie "sniper" i bawić się jedynie laptopem.... tylko czy ta zabawa to jeszcze zabawa. :idea:
 
 
 
Endemit 

Dołączył: 21 Sty 2008
Wysłany: 07-04-2009, 11:13   

Jest ryzyko - jest zabawa - albo d..a, albo sława... :mrgreen:
 
 
Tomek 

Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: Szczecin
Wysłany: 07-04-2009, 11:39   

Protech napisał/a:
w sprawie montażu, tj. odpowiednich pierścieni ( odpowiednio frezowanych do ustawienia 30 MOA różnicy, gdzie i za ile kupić itp.) - ponoć sako robi fajne pierścienie z wkładką teflonową które ustalają się odpowiednio kątowo nie powodując ewentualnych problemów z wgnieceniem tubusa lunety przy montażu nie równoległym do szyny, ale brak rozmiaru 34mm - tylko do 30 :-?

Jesteś pewien, że musisz zastosować skos? Nie wystarczy Ci zakres regulacji lunety i ewentualnie poprawki na krzyżu przy dalekich odległościach? Jeżeli generalnie strzelasz do 300 m, to chyba lepiej żeby luneta była równoległa do lufy, a nie mocno "dokręcona" do typowych odległości strzelania. Przy układzie równoległym "dokręcałbyś" ją do dalszych odległości, na które strzelasz sporadycznie.
Trochę szperałem za montażami i nie przypominam sobie, żeby któryś z producentów oferował pierścienie z pochyleniem. Wszyscy (chyba) załatwiają to na poziomie szyny montażowej. Weź pod uwagę, że gdyby to pierścienie miały zapewnić odpowiednie pochylenie, to musiałyby też być rozstawione w ściśle ustalonej odległości. Ale ja jestem amatorem, drąż tych, którzy się znają.
 
 
Endemit 

Dołączył: 21 Sty 2008
Wysłany: 07-04-2009, 16:16   

Ja (też amator) też uważam, że nie ma co kombinować z montażem...Lepiej sobie dzienniczek dobry założyć i działać.
 
 
Protech 

Dołączył: 21 Sty 2008
Skąd: Poznań
Wysłany: 07-04-2009, 22:31   

Ale żeby działac najpierw trzeba zabawki przygotować, i to najlepiej od razu dobrze, inaczej to kręcenie się w kółko.

Cytat:
Jeżeli generalnie strzelasz do 300 m, to chyba lepiej żeby luneta była równoległa do lufy, a nie mocno "dokręcona" do typowych odległości strzelania. Przy układzie równoległym "dokręcałbyś" ją do dalszych odległości, na które strzelasz sporadycznie.

... no ciemny jestem jak tabaka w rogu :oops: Jakie "dokręcanie" - o co Ci Tomek chodzi ??? Bardzo proszę po naszemu, bo tego całkiem nie rozumiem.

Przy strzelaniu na większe dystanse ( o.k. nawet 1x w roku) równoległy montaż plus balistyka kuli i ... może brakować siatki i "klików" na lunecie. :-/ do uwzględnienia poprawki. :idea:

No nic już nie wiem - całkiem się na tym nie znam :->
 
 
 
Peter 
IPSC Canada


Dołączył: 31 Mar 2008
Skąd: Canada/Szczecin
Wysłany: 07-04-2009, 22:57   

Pawel,

zgodze sie z Tomkiem.

Po pierwsze musisz wiedziec jaki dystans bedziesz strzelal.

Pozniej musisz do tego dobrac szyne z 0 MOA lub 20 MOA, choc mysle, ze
na Twoje strzelnie starczy Ci 0 MOA.

Pozniej dobre pierscienie, dokrecane dwoma imbusami po kazdej stronie.

Przy osadzaniu lunety polecam to urzadzonko:
http://www.sinclairintl.c.../Mounting-Tools

Co do platformy to:
http://www.sinclairintl.c...inny-30mm-Rings
i
http://images.google.ca/i...ang_es%26um%3D1

Powodzenia :one:
 
 
Tomek 

Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: Szczecin
Wysłany: 08-04-2009, 07:29   

Protech napisał/a:
Jakie "dokręcanie" - o co Ci Tomek chodzi ???

Może to już tylko archaiczny przesąd, szczególnie dla lunet z najwyższej półki, ale generalnie twierdzi się, że eksploatowanie lunety ustawionej w skrajnych pozycjach regulacji jest niezdrowe (ze względu na zniekształcenia obrazu itp. sprawy). W każdym razie wszyscy twierdzą, że luneta powinna być tak zamontowana, żeby na typowej odległości strzelania regulacje były "zerowe" (tzn. układ regulacji w położeniu centralnym).
Jeżeli zastosowałbyś duże pochylenie, to małbyś to położenie "zero" zapewnione dla dużych odległości, a żeby strzelać na bliższe odległości (co jak rozumiem jest standardem) musiałbyś pojechać daleko z regulacją. Taką właśnie regulację - do rejonu bliskiego końca zakresu - miałem na myśli przez "dokręcanie".
Nie sądzę, żeby mogł skończyć Ci się zakres regulacji lunety i (dodatkowo) siatka przy strzelaniu na 1000 m z montażem 0MoA, ale nie znam się na tym na tyle, żeby to twierdzić z czystym sumieniem.
W każdym razie - powyżej niczego Ci nie radzę, bo mam za mało doświadczenia, tłumaczę jedynie o co mi chodziło.

Jak rozumiem na podstawie wcześniejszych postów, masz TRG22, czyli szynę integralną z komorą nabojową, co niestety czyni podpowiedź Piotra na temat doboru szyny bezprzedmiotową. Ale on się przynajmniej zna i ma doświadczenie, więc męcz go ile wlezie.
 
 
michalop 


Dołączył: 20 Sty 2008
Skąd: Sosnowiec / Münster
Wysłany: 08-04-2009, 21:40   

Sako produkuje pierścienie Optilock (te z teflonowymi wkładkami) w rozmiarach 1", 30mm i 34mm. Do sprawdzenia Tu
Można połączyć je z bazami (dolna część montażu - nie szyna) pasującymi do Sako jak i tymi na profil Weavera.
Pochylenie takiego zestawu uztskuje się przez stoczenie (lub sfrezowanie) płaszczyzny przedniego ringu w miejscu skręcenia go z dolną częścią montażu. Wytłumaczyć ciężko ... dlatego - patrz rysunek.



Ile trzeba przód obniżyć dla uzyskania 20 czy 30 MOA pochylenia każdy sobie wyliczyć może sam.

piotrek
_________________
www.benchrest.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 13